Online Games: ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଲୁଚି ଲୁଚି Mobile Game ଖେଳୁଛି କି? ଜାଣିବେ କିପରି!

games 1

▣ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପରିବାରରେ ଅନୁଶାସନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

▣ ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ମୋବାଇଲ ଖେଳ ହେଉଛି ଡାଉନଲୋଡ୍

ଭାରତ ସରକାର ଲୋକପ୍ରିୟ ଖେଳ ପବଜି (PUBG) ସମେତ ୧୧୮ଟି ଚିନ ଆପ (Apps) କୁ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ପବଜି ନିଷେଧାଦେଶ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥିଲା କାରଣ ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି। ଏହାର ନିଶା ଏମିତି ଥିଲା ଯେ ଖେଳ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ, କେତେକ ମାନସିକ ସନ୍ତୁଳନ ହରାଇଥିଲେ। ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଉଚିତ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଛନ୍ତି।

ଗେମିଂ (Gaming) ନିଶା କ’ଣ ଏବଂ ପିତାମାତାମାନେ କିପରି ଆପଣଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ …

ପିଲାମାନେ ଖେଳରେ ଏତେ ହଜିଗଲେ କାହିଁକି?

ମୋବାଇଲ ଗେମ (Mobile Games) ଖେଳୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ, ଆମେ ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖିଛୁ ଯେ ସେମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ସ୍କ୍ରିନ (Mobile Screen) ରେ ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ କିଛି ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ। ଖେଳରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେତୁ ପିଲାମାନେ ଏହା ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି। ଅନଲାଇନ ଗ୍ରୁପ୍ (Online Group) କରି ଖେଳିବା ଏବଂ ନିଜ ସାଥୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଯାହାକି ମାନସିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଆଘାତ କରିଥାଏ।

ଅଭିଭାବକମାନେ କିପରି ଚିହ୍ନିବେ ଯେ ଏକ ଶିଶୁ ଖେଳର ନିଶା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି?

◆ ବିରକ୍ତିକରତା କିମ୍ବା କ୍ରୋଧ

ଯଦି ପିଲାଟି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଖେଳୁଛି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଆଚରଣ ବଦଳିଛି, ତେବେ ପିତାମାତାମାନେ ସତର୍କ ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହି ସମସ୍ୟା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ପିଲା ଛୋଟ ଛୋଟ ଜିନିଷ ଉପରେ ରାଗିଯିବା ଏବଂ କ୍ରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି।

◆ ଦୈନିକ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ନିବୃତ୍ତ ରହିବା

ଯଦି କୋଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଖେଳ ନିଶାର ଶିକାର ହୋଇସାରିଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ଖେଳକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବେ। ଏହା ଏକ ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ ଯଦି ଆପଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଦୈନିକ ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ କେହି କେବଳ ମୋବାଇଲରେ ସମୟ ବିତାଉଛନ୍ତି।

◆ ଅଧ୍ୟୟନର ଅବନତି

ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସାଧାରଣତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଖେଳର ପ୍ରଭାବ ସେମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ପଡେ। ଅଭିଭାବକମାନେ ମନେରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଯଦି ପିଲା ଅଧ୍ୟୟନରେ ଖରାପ ହୋଇଗଲେ, ତେବେ ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ହୋମୱାର୍କ (Homework) କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପଛୁଆ ହେବାର ମଧ୍ୟ ଏହାର ଏକ ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ।

◆ ଯୋଗାଯୋଗ ହ୍ରାସ

ଖେଳ ବ୍ୟାଧି ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ମୋବାଇଲ୍ କିମ୍ବା ଗେମିଙ୍ଗ ସ୍କ୍ରିନରେ ବିତାଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ କାହାକୁ ଭେଟିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସବୁବେଳେ, ସେ କେବଳ ଖେଳର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି।

ପିଲାଙ୍କୁ ଖେଳ ବ୍ୟାଧିରୁ କିପରି ରକ୍ଷା କରିବେ

ଆଜିକାଲି ପରିବାରରେ କାହାର ପରସ୍ପର ପାଇଁ ସମୟ ନାହିଁ। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋକମାନେ ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଟନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ଦୂର କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ପରିବାରରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ଆଣିବା।

ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ବେଳା ଭୋଜନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଜିନିଷଟି ପିଲାର ଖେଳର ନିଶା ଛାଡ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ଯଦି ଘରେ ଖେଳ ନିଶା ସହିତ କେହି ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି, ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ।  ପିତାମାତାମାନେ ବାହ୍ୟ ଖେଳ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ପରି ଜିନିଷ ପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ୍।

ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟର ସମୟ ସୀମିତ କରନ୍ତୁ, ତେବେ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ପାଇବେ।  

କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଖେଳ ଖେଳିବାର ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ, ଜଣେ ପିଲା ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଜିନିଷକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଯେତେବେଳେ କି ଏହି ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କୁ ଖେଳ ବ୍ୟାଧିରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ। ପିତାମାତାମାନେ ମଧ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା ପ୍ରିୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଚିତ୍।

ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ ପରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ଜଣେ ପିଲା ଖେଳର ନିଶାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍।

Also Read| World Coronavirus: ଆମେରିକାରେ ଦିନକୁ ୧.୭୭ ଲକ୍ଷ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ 3rd Wave

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may have missed