Chanakya Niti: ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏହି ସ୍ଥାନରେ କେବେବି ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ, ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ

chankya neeti
Share this:

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ (Chanakya) ଏପରି ଜଣେ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଯିଏକି ତାଙ୍କ ବୃତ୍ତି, ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ଦକ୍ଷତାର ଶକ୍ତିରେ ଭାରତୀୟ ଇତିହାସର ଗତି ବଦଳାଇଥିଲେ।  ମୌର୍ଯ୍ୟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଚାଣକ୍ୟ ଏକାଧାରରେ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ରାଜନେତା, ଚତୁର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ, ଉପାସକ ଏବଂ  ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ହୋଇଥିଲେ।

ଏତେ ଶତାବ୍ଦୀ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ, ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ସ୍ଥାପିତ ନୀତି, ତାଙ୍କର ଗଭୀର ଅଧ୍ୟୟନ, ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ଜୀବନ ଅନୁଭୂତିରୁ ଅମୂଲ୍ୟ ଜ୍ଞାନକୁ  ମାନବ କଲ୍ୟାଣର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଃସ୍ୱାର୍ଥପର ଭାବରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ‘ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି’ (Chanakya Niti) ହେଉଛି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତିର ଏକ ଚମତ୍କାର ସଂଗ୍ରହ, ଯାହା ଦୁଇ ହଜାର ଚାରି ଶହ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଲେଖା ହେବାବେଳେ ଯେତିକି ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଥିଲା ଆଜି ମଧ୍ୟ ସେତିକି ଅଛି।

ଅର୍ଥନୀତି, ରାଜନୀତି ଏବଂ କୂଟନୀତି ପ୍ରବୀଣ  ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେତେ ବଡ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅଶୁଦ୍ଧତା ଏବଂ ଅଳସୁଆ ଦ୍ୱାରା ଘୃଣା କରାଯାଏ। ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଜୀବନରେ ଅଗ୍ରଗତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖ। ଯାହାଫଳରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ।

electronics_AC_May

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବେବି ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ, ଆପଣ ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମଧ୍ୟ।ସେ ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକ ହେଉଛି,

ମଇଳା ପୋଷାକ

ଯେଉଁ ଘରେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଇଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି। ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେହି ଘରେ କେବେବି ଅଟକି ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ ଆପଣ ଘରକୁ ସଫା ରଖିବା ସହିତ ନିଜକୁ ମଧ୍ୟ ସଫା ରଖିବା ଦରକାର। ଯାହାଫଳରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ସର୍ବଦା ରହିବ।

ମଇଳା ଦାନ୍ତ

ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଦାନ୍ତ ମଇଳା ଏବଂ ଦାନ୍ତ ମଇଳାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେଠାରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ ସବୁବେଳେ ଦାନ୍ତକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ।

ଅଧିକ ଭୋଜନକାରୀ

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଏ, ଅର୍ଥାତ୍ ସେ ଭୋକିଲା, ତେବେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ଘରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ।

କଠୋର ଶବ୍ଦ

ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ କିଛି ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ।  ସମସ୍ତଙ୍କୁ କଠୋର ଶବ୍ଦରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ଯାହା ସାମନା ଲୋକଙ୍କୁ ଖରାପ ଲାଗେ। ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବେବି ସେହି ଘରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ, ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ମଧୁର କଥା କହିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ବଜାୟ ରଖିବ। ଏହା ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ ହେବ।

Also Read | Covid-19 Angul Updates: ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆଜି ୪୫୦ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୧୮୮ ଜଣ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *