ଗୁଜୁରାଟରେ ଜୁନ୍ ୧୫ରୁ Love Jihad ଆଇନ ହେବ ଲାଗୁ, ଦୋଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ସଜ୍ଜା

Love-jihad
Share this:

ଅହମଦାବାଦ: ଲଭ-ଜିହାଦ (Love Jihad) ର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଏକ ରାଜ୍ୟ ଏହା ବିରୋଧରେ ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଧର୍ମ ବଦଳାଇବା, ଜାଲିଆତି କରି ବିବାହ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବାର ଦେଖି ଗୁଜୁରାଟ (Gujurat) ଲଭ ଜିହାଦ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଜୁନ୍ ୧୫ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍ ଆକ୍ଟ ଲାଗୁ ହେବ। ଗୁଜୁରାଟ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଦେବଭ୍ରତ (Governor Acharya Devvrat) ଲଭ ଜିହାଦର ନିୟମକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଜୁନ୍ ୧୫ରୁ ଏହି ଆଇନ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଯେଉଁମାନେ ଜବରଦସ୍ତ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ଠକାମିରେ ବିବାହ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ଏହି ନିୟମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଲଭ, ବାଧ୍ୟବାଧକତା କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାର ହିଂସା ଦ୍ୱାରା କେହି କାହାର ଧର୍ମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ନିକଟରେ ଗୁଜୁରାଟର ରାଜ୍ୟପାଳ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଦେବଭ୍ରତ ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍ ଆକ୍ଟର ଅନୁମୋଦନକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ଲଭ ଜିହାଦ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାଲିଆତି ମାଧ୍ୟମରେ ବିବାହ ଦ୍ୱାରା ଜବରଦସ୍ତ ଧର୍ମ ରୂପାନ୍ତର ମାମଲାରେ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତାରଣା, ପରିଚୟ ଲୁଚାଇ, ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ, ଧମକ ଦେଇ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାର ଜେଲରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ରାଜ୍ୟରେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ରୂପାନ୍ତର ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇବ।

ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଧର୍ମ ଲୁଚାଇ ବିବାହ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଜେଲ ଏବଂ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଧର୍ମ ଲୁଚାଇ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି, ତେବେ ସାତ ବର୍ଷ ଜେଲ କିମ୍ବା ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ହେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏଥିସହ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଏବଂ ସାତ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭାରେ ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍ ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ଗୁଜରାଟର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦିପ ଜାଡେଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ହିନ୍ଦୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଧର୍ମ ଝିଅକୁ ତିଲକ ଲଗାଇ ହାତରେ ସୂତା ବାନ୍ଧି ଠକିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରାଯିବ ନାହିଁ।

Also Read | World Environment Day 2021:ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରିବା ପାଇଁ ବଡ ଆହ୍ଵାନ

Share this: