World Environment Day 2021:ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରିବା ପାଇଁ ବଡ ଆହ୍ଵାନ

world-environment-day-2021
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍ ୫ ତାରିଖରେ ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ (World Environment Day) ପାଳନ କରାଯାଏ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ସଚେତନତା ଏବଂ ପରିବେଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ଦିବସ। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି, ଏହା ପରିବେଶ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବ ବୃହତ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଶ୍ଵର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ପରିବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (UN Environment Programme -UNEP) ସହଭାଗିତାରେ ଏହି ବର୍ଷ ଆମ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ‘ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ପୁନରୁଦ୍ଧାର’ (Ecosystem Restoration) ବିଷୟବସ୍ତୁ ସହିତ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି। କରୋନା (Covid19) ମହାମାରୀ ସହିତ, PPE କିଟ୍, ମାସ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ସହିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ଅଣ-ଜୈବିକ  ଜିନିଷର ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଜଳବାୟୁ ସର୍ବଦା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛି। ଏହି ବର୍ଷ, ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାପୀ ଇକୋସିଷ୍ଟମର ଅବକ୍ଷୟକୁ ରୋକିବା, ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଧ୍ୟାନ। ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ହେଉଛି ଏକ ଇକୋସିଷ୍ଟମରେ ସମସ୍ତ ଜୀବଜନ୍ତୁ, ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋ ଅଣୁଜୀବର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ସହ-ଅସ୍ତିତ୍ୱ। ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ଜୀବନର ଆଧାର ଅଟେ। ଜଙ୍ଗଲ, ପର୍ବତ, ନଦୀ, ହ୍ରଦ, ପୋଖରୀ, ସମୁଦ୍ର, କୃଷି ଜମି ଏହି ସବୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ମାନବ ଜୀବନର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି। ଖାଦ୍ୟ, ଜଳ, ଇନ୍ଧନ କିମ୍ବା ପ୍ରାକୃତିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ, ବାୟୁ ବିଶୋଧନ, ମୃତ୍ତିକା ଗଠନ, ପ୍ରଦୂଷଣ ଇତ୍ୟାଦି ହେଉ ପୃଥିବୀର ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ଉପରେ ସମସ୍ତେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଭରଶୀଳ।

ଆମ ପୃଥିବୀକୁ ବାସସ୍ଥାନରେ ରଖିବାରେ ଇକୋସିଷ୍ଟମର ଭୂମିକା ସବୁଠାରୁ ବଡ। ଏହା ଯେତେ ସୁସ୍ଥ, ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଏହାର ଲୋକମାନେ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ, କିନ୍ତୁ ଆମର ଅନୁପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଇକୋସିଷ୍ଟମର ସନ୍ତୁଳନକୁ ବିଚଳିତ କରିଛି। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଭୂମି, ଜଳ ଏବଂ ବାୟୁର ଉପଲବ୍ଧତା ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତା, ସେଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇନାହିଁ, ବରଂ ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ ଉପାଦାନ ମଧ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହା ଉଭୟ ମଣିଷ ଏବଂ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ଯଦି ଏହି ଗମ୍ଭୀର ଚିନ୍ତାଧାରା ଠିକ୍ ସମୟରେ ସମାଧାନ ନହୁଏ, ତେବେ ଦିନେ କେବଳ ମାନବ ଜୀବନ ପୃଥିବୀରୁ ଶେଷ ହୋଇପାରେ। ଆଜିର ଅପେକ୍ଷା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଇକୋସିଷ୍ଟମର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ କୌଣସି ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ ଅବସରରେ ଆଜି ଜୁନ ୫, ୨୦୨୧ ଦିନ ୧୧ଟାବେଳେ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଭାଗନେବେ। ଏହି ସମାରୋହ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ବାଷ୍ପ ଓ ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମିଳିତଭାବେ ଆୟୋଜନ କରୁଛନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷ ସମାରୋହର ବାର୍ତ୍ତା  ‘ଉତ୍ତମ ପରିବେଶ ନିମନ୍ତେ ଜୈବ ଇନ୍ଧନକୁ ପ୍ରାଥମିକତା’ ରହିଛି। ସମାରୋହରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୨୦୨୦-୨୫ର ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ଇଥାନଲ ମିଶ୍ରଣ ଉପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୋଡ ମ୍ୟାପକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ।

Also Read | Human Life Span:ମଣିଷ କେତେ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିପାରିବ? ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କଲେ ପ୍ରକାଶ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *