Corona Vaccine India: ଭାରତ ୧୫୦ କୋଟି ଡୋଜ କରୋନା ଟିକା ବୁକିଂ କରିଛି, ଲୋକସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଅଧିକ

corona vaccine replica

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ଦେଶରେ କରୋନା ଟିକା (Corona Vaccine) ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଁଚିଛି। ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭଲ ଫଳାଫଳକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବହୁ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କ୍ରୟ ଏବଂ କାରବାର ପାଇଁ ବଡ଼ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେଉଛି। ଏକ ଖୁଶି ଖବର ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ୧୫୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଟୀକା କ୍ରୟ ପାଇଁ ବୁକିଂ ଶେଷ କରିଛି। ୱାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ୍-୧୯ ଟିକା (Covid-19 Vaccine  ) ଡୋଜ କ୍ରୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ସଂଖ୍ୟା ଭାରତ ଆଗରେ ଅଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଡ୍ୟୁକ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଲଞ୍ଚ ଏବଂ ସ୍କେଲ ସ୍ପିଡୋମିଟର ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଆଧାରିତ, ଯାହା ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟକାରୀ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉଦ୍ଭାବନରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା କାରଣଗୁଡିକ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁଏଇଠାରୁ କୋଭିଡ -19 ଟିକା ଆଡଭାନ୍ସ ମାର୍କେଟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଥମେ ଟୀକାକରଣ କରିବେ ସେମାନଙ୍କ ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛି। ଥରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିକା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ, ଏକ ଜାତୀୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ଔଷଧ ନିର୍ମାତା ପିଫାଇଜର (Pfizer) ଏବଂ ଏହାର ଜର୍ମାନ ସହଭାଗୀ ବାୟୋଟେକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଟିକା ୯୫% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଡ୍ୟୁକ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮ କୋଟି ଟିକା ଡୋଜ ବୁକ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ପୂରଣ ହୋଇନାହିଁ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଧନୀ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଆୟ ଦେଶଗୁଡିକର ଅଗ୍ରୀମ କାରବାର ଦ୍ଵାରା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟୀକାକରଣର ବିଶ୍ଵର ସମାନ ବଣ୍ଟନକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଉଛି।

Also Read | Pfizer Vaccine: ଫାଇଜର କରୋନା ଟିକା 95% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ୫ କୋଟି ଡୋଜ ହେବ ପ୍ରସ୍ତୁତ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *