Covid-19: କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତ ହେବାପରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦ ଅଛି: ICMR

coronavirus_new
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:କରୋନା ମହାମାରୀ (Corona Pandemic) ରୁ ମୁକ୍ତ ହେବାପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିପଦ ଯାଏନାହିଁ। ଏପରି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଆଇସିଏମଆର (ICMR) ର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ। ସେ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଶରୀରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ପାଞ୍ଚ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କମିଯାଏ, ତେବେ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଆଇସିଏମଆର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବଳରାମ ଭାଗର୍ଭ (Balram Bhargava) କହିଛନ୍ତି ଯେ କେତେ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ, ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବାର ଆମେ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛୁ। ଏହା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପୁଣି ପଜିଟିଭ ଭାବେ ଫେରି ଆସିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣତଃ ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଆଣ୍ଟିବଡି (Antibody) ପ୍ରାୟ ତିନି ରୁ ପାଞ୍ଚ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ।

ବଳରାମ ଭାଗର୍ଭ ସିଡିସି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ କହିଛନ୍ତି  ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୯୦ଦିନ ପରେ ପୁନର୍ବାର କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହଁନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେତେକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ଆଣ୍ଟିବାଡି ତିନି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହେ, ଆଉ କେତେକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଶରୀରରେ ୫ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିପାରିବେ।

ଏହା ଏକ ନୂତନ ରୋଗ ଏବଂ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପୁନରୁଦ୍ଧାରର ପାଞ୍ଚ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି କମିଯାଏ, ତେବେ କୋଭିଡ -୧୯ (Covid -19) କୁ ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

Also Read | Corona:ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୫୪୦୪୪ନୂଆ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ, ୮୪ ଦିନପରେ ୫୦ ହଜାରକୁ ଖସିଲା

Share this: