Age of Marriage: ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବିବାହ ବୟସ କେତେ ? ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି…

pm modi_fao
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଂଗଠନ (FAO) ର ୭୫ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ୭୫ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ମୁଦ୍ରା ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ବିବାହ ପାଇଁ ଝିଅ ବୟସର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Modi ) ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଝିଅମାନଙ୍କର ମୋଟ ଅନୁପାତ ପୁଅମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ହୋଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିପୋର୍ଟ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଏବଂ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଲାଲକିଲ୍ଲାରୁ ୭୪ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ, ଝିଅମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛୁ, ସେମାନଙ୍କ ବିବାହର ସଠିକ୍ ବୟସ କ’ଣ ହେବା ଉଚିତ୍। ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଝିଅମାନଙ୍କର ବିବାହ ବୟସ ବିଷୟରେ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଝିଅମାନଙ୍କର ବିବାହର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁଅମାନଙ୍କର ବୟସ ସୀମା ୨୧ ବର୍ଷ ଅଟେ।

ୟୁନିସେଫ୍ (Unicef ) ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଚାଲିଛି। ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ଝିଅ ୧୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ବିବାହ କରନ୍ତି ଏବଂ ୭  ପ୍ରତିଶତ ଝିଅ ୧୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ବିବାହ କରନ୍ତି।  ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଛରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ (Supreme Court) ଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ବୈବାହିକ ଦୁଷ୍କର୍ମରୁ ରକ୍ଷା କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ଉଚିତ।

Also Read | India: ମୋଦୀ ସରକାର ଚୀନ୍‌କୁ ପୁଣି ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଲେ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.