India: ମୋଦୀ ସରକାର ଚୀନ୍‌କୁ ପୁଣି ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଚୀନ (China) କୁ ଝଟକା ପରେ ଝଟକା ଦେଇଚାଲିଛନ୍ତି। ଏହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ଚୀନର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପଡୁଛି। ଭାରତ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ’ ଆଡକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଦେଇଛନ୍ତି। ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରେଫ୍ରିଜରେଣ୍ଟ (Refrigerator ) ସହିତ ଆସୁଥିବା ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର (AC) ଆମଦାନୀ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦୀ ସରକାର ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଚୀନ୍ ସରକାର ତଥା ସେଠାରେ ଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବଡ ଝଟକା ଦେବ।

ଏକ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ଭାରତରେ ଏସି ପାଇଁ ମୋଟ ବଜାର ହେଉଛି ୪୦ ହଜାର କୋଟି। ଭାରତ ଏହାର ଏସି ଆବଶ୍ୟକତାର ୨୮ % ଚାଇନାରୁ ଆମଦାନୀ କରୁଛି। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏସିର ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ୮୫ ରୁ ୧୦୦% ଆମଦାନୀ ହୋଇଥାଏ। ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶେଷକରି ଚୀନ୍ ଏବଂ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ (Thailand)ର ଏକ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଆମଦାନୀକାରୀ ଦେଶ। ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ୯୦ପ୍ରତିଶତ ସାମଗ୍ରୀ ଉଭୟ ଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ପ୍ରତିଶତ କିଛି କମ ନୁହେଁ।

ବାଣିଜ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ରେଫ୍ରିଜରଟର ସହିତ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଆମଦାନୀ ସମ୍ପର୍କିତ ନୀତିରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଏହାକୁ ମୁକ୍ତ ବର୍ଗରୁ ହଟାଇ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ତାଲିକାରେ ରଖାଯାଇଛି। ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଅନେକ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କର କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଜୁଲାଇ ମାସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟେଲିଭିଜନ ସେଟ୍ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। ତେବେ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଏହାକୁ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା। ଜୁନ୍ ମାସରେ ସରକାର କାର, ବସ୍ ଏବଂ ମୋଟରସାଇକେଲରେ ବ୍ୟବହୃତ ନୂତନ ଟାୟାର ଆମଦାନୀ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। ଚୀନର ଅନେକ ମୋବାଇଲ ଆପ ଉପରେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଭାରତ ସରକାର ଲଗାଇଛନ୍ତି।

Also Read| LAC:ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଜ ସୈନ୍ୟକଙ୍କୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ

Share this: