Covaxin Vaccine Price: ସ୍ଵଦେଶୀ କୋଭାକ୍ସିନ ଟୀକା ରାଜ୍ୟ ସରକାରକୁ ୬୦୦ ଏବଂ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଆଣ୍ଡ ଆଇସିଏମଆର (Bharat Biotech & ICMR) ଦ୍ଵାରା  ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ (Covaxin) ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ରେ ମିଳିବ । କମ୍ପାନୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ୧୫୦ ଟଙ୍କାରେ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବ। କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଟୀକାକରଣ ମୂଲ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SII) ଏହାର ଟିକା କୋଭିଶିଲ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛି। କୋଭିଶିଲ୍ଡ (Covishield) ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଏକ ଡୋଜ ୬୦୦ଟଙ୍କାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ୪୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଦିଆଯିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟିକା ପାଇପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ କହିଥିଲେ।

ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଟିକା ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଟିକା ମୂଲ୍ୟକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଚାହିଦା ହେଉଛି ଯେ ଯେଉଁ ମୂଲ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି, ସେହି ମୂଲ୍ୟରେ ସେହି ଟିକା ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଉଚିତ୍। ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।

Mega-Summer-Appliances-Carnival---hero_V1_1500x600v2._CB670290629_

ଏହି ସମୟରେ, ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବ ଅର୍ଥ ହେତୁ ଟିକା ମୂଲ୍ୟ କମ୍ ରଖାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। SII ସିଇଓ ଆଦର୍ଶ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଠାତ୍ ଟିକା ଉତ୍ପାଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟିକା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତା’ପରେ ମଧ୍ୟ ଆମ ଟିକା ମୂଲ୍ୟ ବିଶ୍ଵର ଟିକା ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ଅନ୍ୟ ଉପକରଣ ଏବଂ ଔଷଧ ତୁଳନାରେ ଆମର ଟିକା ମୂଲ୍ୟ କମ୍ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ପୁରୁଣା ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଟିକା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ୧୫୦  ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଛି। ନୂତନ ଚୁକ୍ତିରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରତି ଡୋଜ ପ୍ରତି ୪୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏହି ଟୀକାକରଣର ବିଭିନ୍ନ ମୂଲ୍ୟକୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଭେଦଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ କିଛି ବଡ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ, ଯେତେବେଳେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଏହାର କ୍ଷତି କରିବେ। ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏହି ଟିକା ପାଇବାକୁ ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

Also Read | Corona Vaccine Price: ଟୀକା ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ; କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟୀକା ପାଇବେ ୪୦୦ ଟଙ୍କାରେ ରାଜ୍ୟ, ୬୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.