FAO: କରୋନା କାଳରେ ୮୦ କୋଟି ଗରିବ ମାଗଣା ରାସନ ପାଇଛନ୍ତି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ; ୭୫ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ଜାରି

coin-new
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ହେଉଛି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଂଗଠନ (Food and Agriculture Organisation-FAO) ର ୭୫ ତମ ବାର୍ଷିକୀ। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (Narendra Modi) ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୭୫ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ମୁଦ୍ରା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ, ସେ ନିକଟରେ ବିକଶିତ ଆଠଟି ଫସଲର ୧୭ଟି ଜୈବ ସଂସ୍କୃତି କିସମକୁ ଦେଶ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଦିବସ ଅବସରରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁନିଆର ଲୋକମାନେ ଯେଉଁମାନେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଏପରି ଫସଲକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଆଇରନ୍, ଜିଙ୍କ ଇତ୍ୟାଦି ପୁଷ୍ଟିକର ପଦାର୍ଥ ଭରପୂର ଅଟେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି,ଭାରତର କୃଷକ ଆମର ସାଥୀ – ଆମର ଅନ୍ନଦାତା, ଆମର କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ , ଆମର ଅଙ୍ଗନୱାଡି-ଆଶା କର୍ମୀମାନେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନର ଆଧାର ଅଟନ୍ତି। ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମରେ ଭାରତର ଅନ୍ନଭଣ୍ଡାର ପୂରଣ କରିଥିବାବେଳେ ସେମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତର, ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ ହେତୁ, କରୋନା ଏହି ସଙ୍କଟରେ ମଧ୍ୟ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା ବିରୋଧରେ ଭାରତ ଏକ ଦୃଢ ଲଢେଇ କରୁଛି।

ଚଳିତ ବର୍ଷର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର(Nobel Peace Prize ) ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଂଗଠନର ‘ବିଶ୍ଵଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’ (World Food Programme) ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ଏବଂ ଆମର ଭାଗିଦାରୀ ଏବଂ ଏଥିରେ ଆମର ଯୋଗଦାନ ଐତିହାସିକ  ହୋଇଥିବାରୁ ଭାରତ ଖୁସି ଅଟେ। ୨୦୧୪ପରେ ଦେଶରେ ନୂତନ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଆମେ ସମନ୍ୱିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସହିତ ଅଗ୍ରଗତି କଲୁ, ଆମେ ସାମଗ୍ରିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସହିତ ଆଗକୁ ବଢିଲୁ।  

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଏପରି ଫସଲକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଆଇରନ୍, ଜିଙ୍କ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପୁଷ୍ଟିକର ପଦାର୍ଥ ଅଧିକ। ୨୦୨୩ କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଲେଟ୍ ବର୍ଷ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଭାରତର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାରୁ ମୁଁ ଆଜି FAO କୁ ମୋର ବିଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଉଛି।

ଭାରତରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭିଯାନକୁ ମଜବୁତ କରିଥିବା ଆଉ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଆଜି ନିଆଯାଇଛି। ଆଜି ଗହମ ଏବଂ ଧାନ ସମେତ ଅନେକ ଫସଲର ୧୭ ଟି ନୂତନ ମଞ୍ଜି ଦେଶର କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଅନାହାର ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା ବିଷୟରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ବଡ ବଡ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କ’ଣ ହେବ, ଏହା କିପରି ହେବ? ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରୁଛନ୍ତି।  କିନ୍ତୁ ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ମଧ୍ୟରେ ଗତ ୭-୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପ୍ରାୟ ୮୦ କୋଟି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଗାଇ ଆସୁଛି।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୧.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରିଛି। ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କରୋନା କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରତର କୃଷକମାନେ ଏଥର ମଧ୍ୟ ଗତ ବର୍ଷର ଉତ୍ପାଦନର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି? ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଗହମ, ଧାନ ଏବଂ ଡାଲି ପରି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ କ୍ରୟ କରିବାରେ ସରକାର ଏହାର ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି। ଆଜି ଭାରତରେ ଏଭଳି ସଂସ୍କାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କରାଯାଉଛି ଯାହା ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଫୁଡ୍ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଭାରତର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି। କୃଷି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଭାରତର ସାର୍ବଜନୀନ ବିତରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଉନ୍ନତି କରାଯାଉଛି।

Also Read | Zojila Tunnel: ଏସିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ସଡକ ଟନେଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି, ଜୋଜିଲା ଟନେଲର ବିଶେଷତା କ’ଣ?

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.