ଗୃହ ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଶିଥ ପ୍ରମାଣିକ ଜଣେ ବାଂଲାଦେଶୀ ନାଗରିକ, କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦଙ୍କ ଦାବି

nisith-pramanik
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଂଗ୍ରେସ (Congress) ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ରିପୁନ ବୋରା (Ripun Bora) ବାଂଲାଦେଶୀ ନାଗରିକ (Bangladeshi Citizen) ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଶିଥ ପ୍ରମାଣିକ (Nisith Pramanik) ଙ୍କ ନାଗରିକତ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Narendra Modi) ଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଜଣେ ବାଂଲାଦେଶୀ ନାଗରିକ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଏକ ପତ୍ରରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ମୁଁ ନିଶିଥ ପ୍ରମାଣିକଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଏବଂ ନାଗରିକତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଏବଂ ସମଗ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି, କାରଣ ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ରିପୁନ ବୋରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏକ ବୋରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ମୁଁ ନିଶିଥ ପ୍ରେମାନିକଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଏବଂ ନାଗରିକତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି, କାରଣ ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି।’ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଟ୍ୱିଟରରେ ସେୟାର କରି ବୋରା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାମାଣିକ ବାଂଲାଦେଶୀ ନାଗରିକ। ଏହି ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକ ଦର୍ଶାଇ ସାଂସଦ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ହରିନାଥପୁର ଯାହା ବାଂଲାଦେଶର ଗାଇବାନ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ପାଲାସବାରୀ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଧୀନରେ ଆସିଛି। ଖବର ମୁତାବକ ସେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆସିଥିଲେ।

amazon

ବୋରା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ପରେ ସେ ପ୍ରଥମେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (TMC) ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ବିଜେପି (BJP) ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ କୋଚବିହାରରୁ ସାଂସଦ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ବୋରା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଅନୁଯାୟୀ, ନିର୍ବାଚନ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ରରେ ତାଙ୍କ କୋଚ ବେହେରା ଠିକଣାକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନିସିଥ ପ୍ରମାନିକଙ୍କ ନିକଟ ସୂତ୍ର ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଣେ ଦେଶପ୍ରେମୀ ଭାରତୀୟ ଯିଏ ଭାରତରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଭିତ୍ତିହୀନ।

Also Read | School Reopening:ରାଜ୍ୟରେ ଜୁଲାଇ ୨୬ରୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *