Kadha: କରୋନାକୁ ଦୂରେଇଦେବ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରୋଗ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧିକାରୀ ‘କାଢା’, ତିଆରି ପାଇଁ ଟିପ୍ସ

kadha

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୭ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Corona Virus) ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ପ୍ରାୟ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ଆୟୁଷ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (Ayush Ministry) ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢେଇବା ପାଇଁ ୧୬ ଜଣ ବୈଦ୍ୟଙ୍କ ରାୟ ନେଇ ଏହି ଉପାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, ଯାହା ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ୱେବସାଇଟରେ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରାଯାଇଛି।

କରୋନା (Covid-19) କୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଔଷଧ ହେଉଛି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି। ଆପଣଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇ, କରୋନାକୁ କିଛି ପରିମାଣରେ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଅବଶ୍ୟ, ଏହା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଉପଶମ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଯଦି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଭଲ ହୁଏ, ତେବେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିପାରେ। ଆୟୁଷ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏହାର ୱେବସାଇଟରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ଜଣାଇଛି।

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଉପାୟ:

ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ସକାଳେ ୧୦ ଗ୍ରାମ (ଗୋଟିଏ ଚାମଚ)    ଚ୍ୟବନପ୍ରାଶ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଚିନିମୁକ୍ତ ଚ୍ୟବନପ୍ରାଶ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ୧୫୦ ମିଲି ଗରମ କ୍ଷୀରରେ ଅଧା ଚାମଚ ହଳଦୀକୁ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଦିନକୁ ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ।

କାଢା ତିଆରି କରିବାର ଉପାୟ:

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି। ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାର ପଦ୍ଧତି ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ତୁଳସୀ, ଡାଲଚିନ, କାଲିମିର୍ଚୀ (Black Pepper), ଶୁଣ୍ଠି, ଚିନି ଏବଂ ଶୁଖିଲା ଅଙ୍ଗୁର ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହର୍ବାଲ ଚା’ ପିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାଦରେ ଚିନି କିମ୍ବା ତାଜା ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାନ୍ତୁ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏଥିରେ ଆମର ଭଲ ରହେ।

Also Read |Odisha Covid19: ଆଜି ପୁଣି ନୂଆ ୩୧୪୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ

Share this: