Ganjam ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଧରାବୀ ଠାରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉପାୟ ଶିଖିବା ଉଚିତ: ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି

ganjam

ଭୁବନେଶ୍ଵର (ମହିମା ଲାଇଭ ବ୍ୟୁରୋ): କରୋନା (Covid-19)   ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଛୋଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି (Oxford University) ୩୧୦ ଟି ସହର ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଏହା ପାଳନ କରିଛି। ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ କହିଛି ଯଦି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାକୁ ଚାହୁଁଛ,ତାହେଲ ଓଡିଶାର ଗଞ୍ଜାମ (Ganjam) ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଧରାବୀ (Dharavi) ଠାରୁ ଉପାୟ ଜାଣ, ଯେଉଁଠାରେ ହଜାର ହଜାର ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ୨୦୦ରୁ କମ୍ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ପରେ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଧରାବୀ ମଡେଲକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି।

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଛୋଟ ଏବଂ ଘଞ୍ଚ ଜନବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଅତି ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଗଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗ୍ରାମ ଅପେକ୍ଷା ସହରରେ ଅଧିକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଏହା ମଧ୍ୟ କାରଣ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯଦି ଛୋଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚିହ୍ନିତ ସଂକ୍ରମଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକାଯାଇପାରିବ।

ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରତିରୋଧର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ମଡେଲ୍: ଗଞ୍ଜାମ  

କରୋନାର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ମେ ୨ରେ ଓଡିଶାର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ, ରୋଗୀ ହାର ୫୯% ରେ ପହଞ୍ଚିଗଲା, ଯାହା ପରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦ହଜାର ୪୩୦ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୮ % ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ୧୮୮ ରୋଗୀ ରହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ କ୍ଷମତାପ୍ରାପ୍ତ ଦେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମରେ କୋଭିଡ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ୬ ଥର ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯାଇଥିଲା। ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅମାନିଆ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ। ପାଞ୍ଚଟି ଗାଁକୁ ନେଇ ଗୋଟିଏ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ରଖାଯାଇଥିଲା।

ଧରାବୀ:

ଧରାବୀ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ବସ୍ତି। କରୋନା ପ୍ରଥମ ମାମଲା ୧ ଏପ୍ରିଲରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ଦେଖୁ ଦେଖୁ ୩୨୮୦ ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ କରାଯାଇଥିଲା।  ଉପଯୁକ୍ତ  ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ ପାଳନ ହେବା ଫଳରେ ଏଠାରେ କେବଳ ୧୯୨ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଆଉ ଅଛନ୍ତି।

ସେଠାରେ ପ୍ରଥମେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏକ ଦଳ ଘରକୁଘର ଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଛୋଟ ଡାକ୍ତରଖାନା ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏଠାରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟକୁ ଯାଆନ୍ତି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶୌଚାଳୟକୁ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଯାଉଥିଲେ, ତେଣୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମୋବାଇଲ୍ ଶୌଚାଳୟକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା।

Also Read |Fake University: ଭାରତରେ ୨୪ଟି ନକଲି ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ୨

Share this: