School Closed: କରୋନା କାଳରେ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଲକ୍ଷେରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଡ୍ରପଆଉଟ

school_closed
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ (Coronavirus) ପରେ ବାରମ୍ବାର ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ (Lockdown) ଏବଂ ସଟଡାଉନ (Shutdown) ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି ଯେ ଏହାର ପ୍ରକୃତ ପ୍ରଭାବ ଆକଳନ କରିବା କଷ୍ଟକର କାରଣ ଏହା ପାଇଁ ସର୍ବଶେଷ ଉପଲବ୍ଧ ବ୍ୟାପକ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ।  

ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଇକୋନୋମିକ୍ ସର୍ଭେରେ (Economic Survey) ଏହା ପ୍ରି-କୋଭିଡ୍ ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍ ବୋଲି କହିଛି, କିନ୍ତୁ COVID-19 ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ କିପରି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଇପାରେ ତାହା ଆମକୁ କହିନାହିଁ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ COVID-19 ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସମୟରେ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ COVID-19 ରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜ (School and College) ଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଶିକ୍ଷାର ନିରନ୍ତରତା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ବନ୍ଦ ହେବା ଏକ ନୂଆ ଆହ୍ଵାନ । ବାସ୍ତବରେ ବାରମ୍ବାର ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହେତୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସ୍କୁଲ ଛାଡିଛନ୍ତି। ଅଦ୍ୟାବଧି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପିଲା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ହରାଇଛନ୍ତି କାରଣ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା (Online Education) ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ସମ୍ବଳ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ।

ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଯେ ଭାରତର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ମାତ୍ର ୮ ପ୍ରତିଶତ ସ୍କୁଲ ପିଲା ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ପାଇଥିବାବେଳେ ଅତି କମରେ ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ପିଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିକ୍ଷା ଛାଡିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ଆଜିମ ପ୍ରେମଜୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ସ୍ୱଳ୍ପ ଶିକ୍ଷଣ କ୍ଷମତାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି।  ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପଢିବା କିମ୍ବା ସରଳ ଗଣିତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଭଳି ମୌଳିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ପାଇବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଚିନ୍ତାଜନକ ଅଟେ।

କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ହାରରେ ହ୍ରାସ ଦେଖି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲି ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାଦାନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଓମିକ୍ରନ୍ (Omicron) ବଢୁଥିବା ମାମଲା ସେମାନଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଅନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କଲା।  ଏହି ମହାମାରୀ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ଯେହେତୁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ କେବଳ ୨୦୧୯-୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ, ତେଣୁ ୨୦୨୦ ଏବଂ ୨୦୨୧ମହାମାରୀ ସମୟରେ ନାମଲେଖା ଏବଂ ଡ୍ରପଆଉଟ୍ ହାର ଉପରେ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତୃତ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

Share this: