Ten Lakh Currency Note: ଏହି ଦେଶ ଦଶ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ କରିଛି ଜାରି, ଦୁନିଆଁର ସବୁଠୁ ବଡ

venezuela_currency

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁରୁତର ଅର୍ଥନୈତିକ ଆହ୍ଵାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକା ଦେଶ ଭେନେଜୁଏଲା (Latin America Country Venezuela) ୧୦ଲକ୍ଷ ବଲିଭାରେସ୍ ନୋଟ୍ (10 Lakh Bolivares note) ଜାରି କରିଛି। ଏହା ସହ ଭେନେଜୁଏଲା (venezuela) ବିଶ୍ଵର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ହୋଇପାରିଛି ଯେ ଏତେ ବଡ ମୁଦ୍ରା ନୋଟ (Currency Note) ଜାରି କରିଛି। ତଥାପି, ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହା ବହୁତ କମ୍ ପରିମାଣ। ଭେନେଜୁଏଲା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏତେ ବଡ଼ ମୁଦ୍ରା ନୋଟ୍ ଛାପିବା ପାଇଁ ଭେନେଜୁଏଲା ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଦେଶ ହୋଇପାରିଛି।

ଦଶ ଲକ୍ଷ ବଲିଭାରର ମୂଲ୍ୟ ଅଧା ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କା ଅନୁଯାୟୀ ମାତ୍ର ୩୦ଟଙ୍କା। ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏତେ ଟଙ୍କା ଆସିବା ସମୟରେ ଭାରତରେ ଅଧା ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ। ଏହି ସମୟରେ ଭେନେଜୁଏଲାର ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଛି। ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ସେଠାରେ ଭୋକରେ ମରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକମାନେ ବ୍ୟାଗରେ ଅଖା ଭର୍ତ୍ତି କରି ନୋଟ୍ ନିଅନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଜିନିଷ ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି।

 ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ୍ ରେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଭେନେଜୁଏଲାରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ୫ ଲକ୍ଷ ବଲିଭାରର ମୁଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ହେବ। ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଉଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭେନେଜୁଏଲାରେ ୧୦ହଜାର, ୨୦ହଜାର ଏବଂ ୫୦ହଜାର ମୁଦ୍ରା ନୋଟ୍ ପ୍ରଚଳିତ ହେଉଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, କରୋନା ମହାମାରୀ ଏବଂତୈଳ ଟଙ୍କା ଶେଷ ହେବା କାରଣରୁ ଲଗାତାର ଅଷ୍ଟମ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭେନେଜୁଏଲା ଅର୍ଥନୀତି ଅବନତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭେନେଜୁଏଲାରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଦୁଇଥର ରୁଟି କିଣିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହନ୍ତି।

ଭେନେଜୁଏଲା ଏକଦା ଏହାର ତୈଳ ଭଣ୍ଡାର ସହିତ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ଦେଶ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ ଏତେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଯେ ହଜାର ହଜାର ମୂଲ୍ୟରେ ଏଠାରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ଘରୋଇ ସାମଗ୍ରୀ ମିଳୁଛି।

Also Read | Ease of living index: ରହିବାପାଇଁ ସହର ବର୍ଗରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *