India-Pakistan Relation : ଭାରତ ସହ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ତୁର୍କୀ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଯୋଗାଉଛି

War_ship
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ (India-Pakistan Relation) ସମ୍ପର୍କ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖରାପ ସମ୍ପର୍କରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ସମ୍ପର୍କ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ସହ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତୁର୍କୀ (Turkey) ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଯୋଗାଉଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ନୌସେନା ଏହାର ରଣନୀତିକ ତଥା ଯୁଦ୍ଧ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି।

ତୁର୍କୀ ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ନୌସେନା ପାଇଁ କରାଚିରେ ଏକ ମାଗ୍ନୁମ୍ କ୍ଳାସ କର୍ଭେଟ୍ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି। ଜାହାଜର ସଂରଚନାକୁ ପାଣିରେ ରଖିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତୁର୍କୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହୁଲୁସି ଅକର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜକୁ ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ନୌସେନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ତୁର୍କୀ ପ୍ରଥମେ ନୌସେନା ପାଇଁ ମଧ୍ୟମ ମ୍ୟାଗ୍ନୁମ୍ ଶ୍ରେଣୀ କର୍ଭେଟ୍ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲା। ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିରେ ଏହା କରାଚିରେ କରାଯାଉଛି। ମଧ୍ୟମ ପରିସର ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ବହୁମୁଖୀ କର୍ଭେଟ୍ ଏବଂ ଫ୍ରିଗେଟ୍ ତିଆରି କରାଯାଉଛି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ସାହାଯ୍ୟରେ ମିଶନ ଅନୁସନ୍ଧାନ, ତଦାରଖ, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚେତାବନୀ ଏବଂ ଜଳମଗ୍ନ ବିରୋଧୀ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ।  ଏଥିରେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଟୁ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଏବଂ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଟୁ ଆକାଶ  କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର (Missile) ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇଛି।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନୀ ନୌସେନାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଆଡମିରାଲ ଜାଫର ମହମୁଦ ଅବ୍ବାସି କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ବିଦାୟ ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆସନ୍ତା କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଚାରିଟି ଚାଇନିଜ୍ ଫ୍ରିଗେଟ୍ ଏବଂ ୨୦୨୩ ରୁ ୨୦୨୫ ମଧ୍ୟରେ ତୁର୍କୀରେ ରହିଆସିଥିବା ଜାହାଜ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ (China) ସହଯୋଗର ଚାଲୁଥିବା ହ୍ୟାଙ୍ଗର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ପ୍ରକଳ୍ପ ତାଙ୍କ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲିଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଚାରୋଟି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନୀ ନୌସେନା ଏହାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚାଇନାର ଡିଜାଇନ୍ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏକ ଟାଇପ୍ ୦୩୯- ବି ୟୁଆନ୍ ଶ୍ରେଣୀ (Yuan class) ବୁଡ଼ାଜାହାଜ କ୍ରୟ କରୁଛି। ଏହି ଡିଜେଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଚାଇନିଜ୍ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ପାକିସ୍ତାନର ନୌସେନା ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ, ଯାହା ଜାହାଜ ବିରୋଧୀ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରିବହନ କରିଥାଏ।

Also Read : Corona Virus Odisha: ରାଜ୍ୟରେ ୧୬ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ; ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ ୧୨୪୫

Share this: