LAC: ଚୀନ ଭାରତ ସୀମାରେ ୬୦ହଜାର ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି: ଆମେରିକା ବୈଦେଶିକ ସଚିବ

ac

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ (India) ଏବଂ ଚୀନ୍ (China) ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଧାରିବା ପରିସ୍ଥିତି ନିକଟରେ ସଂଭାବନା ନାହିଁ। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ (Foreign Secretary)  ମାଇକ ପୋମପିଓ (Mike Pompeo) କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଭାରତର ଉତ୍ତର ସୀମାରେ ୬୦ ହଜାର ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଛି। ଟୋକିଓ (Tokyo) ରୁ ଫେରିବା ପରେ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ମାଇକ ପୋମପିଓ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଟୋକିଓରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ  ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର (S. Jay Shankar) ଙ୍କୁ ଭେଟି ଇଣ୍ଡୋ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର (Indo-Pacific) ରେ ଏବଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅଗ୍ରଗତି, ଶାନ୍ତି, ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସାକ୍ଷାତକୁ ଉତ୍ତମ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

Also Read | Atal Tunnel: ‘ଅଟଳ ଟନେଲ୍’କୁ ଆମ ସେନା ଅଦରକାରୀ କରିଦେବ:ଚୀନ ସାମରିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ନ୍ୟୁଜକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆମେରିକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ। ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଗଠନ ହେଉଛି। ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ବିପଦକୁ ମଧ୍ୟ ବୁଝି ପାରୁଛୁ।

Also Read | TV ନିୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ TRP ନାଁରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଉଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଆ ଦର୍ଶକ କଣ ଦେଖିବେ ଅଣଓଡିଆ ଠିକ୍ କରିବେ

◆Mahimalive ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେସବୁକରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ। ଆମର Facebook Official Page (@mahimalivenews) ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ Click Here

Share this:

You may have missed