Atal Tunnel: ‘ଅଟଳ ଟନେଲ୍’କୁ ଆମ ସେନା ଅଦରକାରୀ କରିଦେବ:ଚୀନ ସାମରିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ

atal tunnel modi

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୩ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (Narendra Modi) ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ (Himachal Pradesh) ର ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ରାଜପଥ ଟନେଲ ‘ଅଟଳ ଟନେଲ’ (Atal Tunnel) ର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ନେଇ ଚୀନକୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି।

ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଲଦାଖ (Ladakh) ରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଚୀନ ତାର ସରକାରୀ ମୁଖପାତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସ (Global Times) ମାଧ୍ୟମରେ ଅଟଳ ଟନେଲ ଉପରେ କଡ଼ା ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛି। ଚୀନ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଏଭଳି ଉତ୍ତେଜନାକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (PLA) ଟନେଲକୁ ଅଦରକାରୀ କରିଦେବ। ଭାରତ ଚୀନକୁ ଉସକେଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ତେବେ ଚୀନ୍ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରିଛି ଯେ ସାମରିକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟରେ ଅଟଳ ଟନେଲରୁ ଭାରତ ବହୁତ ବଡ ସହାୟତା ପାଇବ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସରେ ଚୀନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଯେହେତୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ସମତଳ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଜନବହୁଳ, ତେଣୁ ଏହି ମାର୍ଗ ମୁଖ୍ୟତଃ ସାମରିକ (Military) ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ। ଅଟଳ ଟନେଲର ପରିଚୟ ସହିତ ଭାରତୀୟ ସେନା ଯଥାଶୀଘ୍ର ସୀମାରେ ମୁତୟନ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେନା ପାଇଁ ଯୋଗାଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ।  ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଏହି ଟନେଲ ଭାରତର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରୁ ଲେହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂରତା ହ୍ରାସ କରିବ। ‘

Also Read: ଚୀନ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଦେଉଛି ନେପାଳ ଏନଜିଓକୁ; କାହିଁକି ଗୋର୍ଖାମାନେ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି?

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ସୁଡଙ୍ଗ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ (Soldiers) ତଥା ସେମାନଙ୍କ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ବହୁତ ସହାୟକ ହେବ। କିନ୍ତୁ, ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଟନେଲର କୌଣସି ଲାଭ ହେବ ନାହିଁ। ବିଶେଷକରି ଯଦି ସାମରିକ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ। ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ଅଫ୍ ଚାଇନା (ପିଏଲ୍ଏ) ଏହି ଟନେଲ୍ କୁ  ଅଦରକାରୀ କରିଦେବ। ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ଚିତ୍କାର କରି କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ୍। ପ୍ରବନ୍ଧରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ପରସ୍ପର ସହ ଶାନ୍ତିରେ ରହିବା ଭଲ। ଭାରତ ନିଜକୁ ସଂଯମ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ କାରଣ ଭାରତର ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ ନାହିଁ। ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧର ପ୍ରଭାବରେ ଏକ ବଡ଼ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି। ଭାରତ ଚୀନ୍ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିବା ଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ।

Also Read: Atal Tunnel: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ‘ଅଟଳ ଟନେଲ’ ଲୋକାର୍ପିତ,୧୮ ହଜାର ଗାଁ ଉପକୃତ ହେବେ

LAC Updates: ଚୀନ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରସ୍ତୁତ;ଚିନୁକ୍, MI17 ଏବଂ ଆପାଚେ ହେଲିକପ୍ଟର ସୀମାରେ

Share this:

You may have missed