TV ନିୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ TRP ନାଁରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଉଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଆ ଦର୍ଶକ କଣ ଦେଖିବେ ଅଣଓଡିଆ ଠିକ୍ କରିବେ

trp_mahimalive

ଭୁବନେଶ୍ଵର (ମହିମା ଲାଇଭ ବ୍ୟୁରୋ): ଟିଭି ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ପ୍ରାୟତଃ ଶୁଣିଥିବେ  ଯେ TRP କିମ୍ବା TRP ରେ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲ ଏକ ନମ୍ବରରେ ଅଛି। ଟିଆରପି କ’ଣ ଏବଂ ଏହା କିପରି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ଜାଣନ୍ତିକି ?।  

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବୁ। TRP କ’ଣ ଏବଂ ଏହା କିପରି ମାପ କରାଯାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

TRP କ’ଣ?

TRP ହେଉଛି ଟେଲିଭିଜନ ରେଟିଂ ପଏଣ୍ଟ (Television Rating Point) ଟିଆରପି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ଲୋକମାନେ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ କିମ୍ବା ଏକ ସୋ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ଟିଆରପି ନିଜେ ଦର୍ଶାଏ କେଉଁ ଚ୍ୟାନେଲ କିମ୍ବା କେଉଁ ସୋ ଏତେ ଲୋକପ୍ରିୟ, ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ କେତେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। TRP ର ସମାନ ଅର୍ଥ ଅଛି ଯେ TRP ଯେତେ ଅଧିକ, ଏହାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ସେତେ ଅଧିକ। ସମ୍ପ୍ରତି, BARC India (Broadcast Audience Research Council India) ଟିଆରପି କାମ କରୁଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ TAM ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା।

TRP କିପରି ମାପ କରାଯାଏ।?

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଜରୁରୀ ଯେ TRP ଏକ ପ୍ରକୃତ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ଆନୁମାନିକ ଆକଳନ। ସାରା ଦେଶରେ କୋଟି କୋଟି ଟେଲିଭିଜନ ଦର୍ଶକ ଅଛନ୍ତି।  ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କେଉଁ ଚ୍ୟାନେଲରେ ସେମାନେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କିମ୍ବା କେଉଁ ପ୍ରୋଗ୍ରାମକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ସମସ୍ତ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମତ ଜାଣିବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ।  ତେଣୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ନମୁନା ମାଧ୍ୟମରେ ମାପ କରାଯାଏ। ଟିଆରପି ମାପ ଏଜେନ୍ସି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶ, ବୟସ ବର୍ଗ, ସହରୀ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ନମୁନା ଚୟନ କରେ। ଅଳ୍ପ କିଛି ଘରେ, ପିପୁଲ୍ସ ମିଟର (People’s Meter) ନାମକ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପକରଣ ଫିଟ୍ ହୋଇଛି।

 ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ମିଟର ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୪୪ ହଜାର ଘରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ, ଏହା ଜଣା ଯେ ସେହି ଟିଭି ସେଟରେ କେଉଁ ଚ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ସୋ ଦେଖାଯାଉଛି କେତେଥର ଏବଂ କେତେ ଦିନ ପାଇଁ । ପିପୁଲ୍ସ ମିଟରରୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ତଥ୍ୟକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବା ପରେ ଏଜେନ୍ସି ଟିଆରପି ସ୍ଥିର କରେ। ଏହି ନମୁନାଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ, ସମସ୍ତ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଆକଳନ କରାଯାଏ। ଅର୍ଥାତ ୪୪ ହଜାର ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକ ରାୟ ଦେବେ ଯେ କେଉଁ ଚ୍ୟାନେଲ ଆପଣ ଦେଖିବେ। ଚିନ୍ତାକରନ୍ତୁ ଭାରତରେ ୧୩୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ରହୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କଣ ଦେଖିବେ ମାତ୍ର ଦେଢ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଠିକ କରିବେ। ମଜା କଥା ଓଡ଼ିଶାରେ TRP ମିଟର ଲାଗିଛି କି ନାହିଁ ସନ୍ଦେହ। ଓଡ଼ିଶାର କେଉଁ ଚାନେଲ ଓଡ଼ିଆ ଲୋକ ଦେଖିବେ ତାକୁ ଠିକ କରିବେ ଅଣଓଡିଆ।

TRP କାହିଁକି ମାପ କରାଯାଏ?

TRP ହେଉଛି ଏକ ଚ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ଶୋ’ର ଲୋକପ୍ରିୟତାର ମାପ।  ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକର ରାଜସ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ ହେଉଛି ବିଜ୍ଞାପନ (Advertisement ) ରୁ ଟଙ୍କା। ବିଜ୍ଞାପନ ଦାତାମାନେ ସେହି  ଚ୍ୟାନେଲକୁ ବାଛନ୍ତି ଯାହାର ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଅର୍ଥାତ୍ TRP।  ଯଦି ଅଧିକ ଟିଆରପି ଅଛି, ତେବେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଚ୍ୟାନେଲ ଅଧିକ ଚାର୍ଜ କରିବ। ଯଦି କମ୍ ଟିଆରପି ଅଛି, ତେବେ ବିଜ୍ଞାପନଦାତା ଏଥିରେ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେମାନେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେବେ।

◆Mahimalive ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେସବୁକରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ। ଆମର Facebook Official Page (@mahimalivenews) ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ Click Here

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *