India-China: ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ଚୀନ୍ ଭାରତରୁ ଚାଉଳ କିଣିଛି, ଲଦାଖ ଉତ୍ତେଜନା ପରେ ପ୍ରଥମ କାରବାର

rice

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତିନି ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଚୀନ୍ (China) ଭାରତ (India) ରୁ ଚାଉଳ କ୍ରୟ କରିଛି। ଲଦାଖ ଉତ୍ତେଜନା ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଚାଉଳ ରପ୍ତାନୀକାରୀ ଦେଶ ଭାବରେ ଅଛି। ସେହିପରି ଚୀନ୍ ହେଉଛି ବିଶ୍ଵର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆମଦାନୀକାରୀ ଦେଶ। ଚୀନ୍ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭାରତରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଚାଉଳ କ୍ରୟ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଭାରତୀୟ ଚାଉଳର ଗୁଣବତ୍ତା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ଚାଉଳ କିଣିବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲା। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଲଦାଖର ଅବରୋଧରେ ଚୀନ୍‌ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଚାଉଳ ରପ୍ତାନିକାରୀ ସଂଘ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଭାରତରେ ଚାଉଳର ଗୁଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷରେ ଚୀନ୍ ଅଧିକ କିଣିବ। ଆସୋସିଏସନ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିସେମ୍ବର ରୁ ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ରପ୍ତାନିକାରୀମାନେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଚାଉଳ ପଠାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇଛନ୍ତି।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚାଇନାରୁ ଆସୁଥିବା ଏହି ଖବର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ କାରଣ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଅନେକ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକାରୁ ଲଗାଯାଇଥିବା ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି। ଲଦାଖ ଷ୍ଟାଣ୍ଡଅଫ୍ ପରଠାରୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଚାଇନାର ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରୟ ଏବଂ କିଣିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅବରୋଧ ପରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଛାଡିଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ କାରଣ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଘଟଣ ଘଟାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜୁନ୍ ମାସରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନର ସୈନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ୪୦ ଜଣ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସୀମାରେ କ୍ରମାଗତ ଅବରୋଧ ରହିଆସିଛି। ଚୀନ୍‌ର ମୁକାବିଲା କରିବା ଏବଂ କୌଣସି ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସୀମାରେ ଥିବା ଅଘଟଣକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶର ସାମରିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

Also Read | India China Border: ଚୀନ୍ ସୈନିକ ଲଦାଖର ଶୀତରେ ହତସନ୍ତ; କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଶୀତ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *