Change’5 lander: ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା ଚୀନ୍‌ର ମହାକାଶଯାନ ମାଟି ନମୁନା ସହିତ ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ଫେରିବ

ChangE5

♦୨୪ ନଭେମ୍ବରରେ ମହାକାଶଯାନ Change’5 ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା

♦ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଦେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଖୋଳିବା ସହ ପଥର ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି

ଚୀନ୍‌ର ମହାକାଶଯାନ Change’5 ମଙ୍ଗଳବାର ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିଛି। ଚାଇନାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ, ମହାକାଶଯାନ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିଛି। ଚାଇନାର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରକେଟ୍ ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ ମାଧ୍ୟମରେ ୨୪ ନଭେମ୍ବରରେ ଏହି ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ମିଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ପୃଥିବୀକୁ ମାଟି ନମୁନା ଆଣିବ। ପ୍ରାୟ ୪ ଦଶନ୍ଧି ପରେ, ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ହେବ ଯେ ଏକ ଦେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠକୁ ଖନନ କରିବାକୁ ଏବଂ ସେଠାରୁ ପୃଥିବୀକୁ ପଥର ଏବଂ ମାଟି ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି।

Flipkart Offer : Get upto 30% off on Best Selling Laptops

ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷପଥରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ, Change’5 ଏହାର ଭୂମିକୁ ଖନନ କରିବା ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ପଥର ବାହାର କରିବେ। Change’5 ନିରାପଦରେ ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସ୍ଥାନରେ ଅବତରଣ କଲା। ନମୁନା ନେଇ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ କାଲେକ୍ଟର ଉଡ଼ିବେ ଏବଂ ମହାକାଶରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ତାଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଯାନରେ ଯୋଗଦେବେ।

ପୂର୍ବରୁ ମହାକାଶଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ ପଠାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ମିଶନ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଟେ। ଚୀନ୍ ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ପ୍ରଶାସନର ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ପେ ଜୋ କୁହନ୍ତି, ଆମର ମିଶନ୍ ଟିକିଏ ଜଟିଳ କାରଣ ଏଥିରେ କୋଣସି ମଣିଷ ଜଡିତ ନୁହଁନ୍ତି। ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଆମର ମହାକାଶଯାନ ରୋବୋଟିକ୍ ଯାହା ମହାକାଶରୁ ନମୁନା ଆଣିବ।

PharmEasy Flat 18% OFF on your first medicine order! Use Code G18

ଏହି ମିଶନ ଚାଇନାରେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ବୈଶ୍ୟକଜ୍ଞାନର ବିକାଶକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବ  ବୋଲି ପେ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସ୍ପେସ୍ ସହିତ ଜଡିତ ନୂତନ ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

Also Read

SOFIA NASA: ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ମିଳିଲା ଜଳ; ଜୀବନ ସମ୍ଭାବନା ପାଇବା ସହଜ ହେବ

NAG : ନାଗ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ବ୍ୟାବହାରିକ ପରୀକ୍ଷା

Brahmos Supersonic Cruise Missile: ବ୍ରହ୍ମୋସ୍‍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର INS ଚେନ୍ନାଇରୁ ସଫଳ ବ୍ୟାବହାରିକ ପରୀକ୍ଷଣ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *