Watch: Tanishq ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବିରୋଧ ପରେ ନିଜର ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲା, ଏଥିରେ ଥିଲା କଣ ?

tanishq
Share this:

ମୁମ୍ବାଇ: ଜୁଏଲାରୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ ତନିଷ୍କ (Tanishq) ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ଲୋକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ନେଇ ଏହାର ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ (Social Media) ରେ ହୋଇଥିବା ବିରୋଧ ପରେ ତନିଷ୍କ ନିଜ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ କିଛି ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ‘ପ୍ରେମ ଜିହାଦ୍’ ଏବଂ ‘ନକଲି ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା’ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ତନିଷ୍କ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଜାଣତରେ ଭାବନାକୁ ଆଘାତ ଦେଇ ସେ ଦୁଃଖିତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଜ୍ଞାପନ ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟର ବିପରୀତ ଭାବନାକୁ ଆଘାତ ଦେଇଛି ଏବଂ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ତନିଷ୍କ ତାଙ୍କ ଅଳଙ୍କାର ସଂଗ୍ରହ “Ekatvam” କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଏକ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା। ଏହି ବିଜ୍ଞାପନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ #BoycottTanishq  ଟ୍ୱିଟରରେ  ହ୍ୟାସଟ୍ୟାଗ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ୪୩ ସେକେଣ୍ଡର ବିଜ୍ଞାପନରେ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ନିଜ ଶିଶୁ ସାୱାର ସମାରୋହ ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବହନ କରିଥିଲେ। ପରେ ଲୋକମାନେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଶାଶୁ।

ବିଜ୍ଞାପନରେ ସାରୀ ଏବଂ ବିନ୍ଦି ପିନ୍ଧିଥିବା ଜଣେ ଯୁବତୀ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କୁ ମାଆ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରନ୍ତି, ଯିଏ ସାଲୱାର କୁର୍ତ୍ତା ପିନ୍ଧିଛନ୍ତି ଏବଂ ମୁଣ୍ଡକୁ ଡୁପାଟ୍ଟା ଆଚ୍ଛାଦନ କରିଛନ୍ତି। ଯୁବତୀ ପଚାରିଛନ୍ତି, “ତୁମେ ଏହି ରୀତିନୀତି କରୁ ନାହଁ?” ଯେଉଁଥିରେ ମାତା ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତି, “ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ଖୁସି ରଖିବାର ପରମ୍ପରା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଅଛି।” ବିଜ୍ଞାପନରେ ମିଳିତ ପରିବାର ଦର୍ଶାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ହିଜାବ ଅଛି। ଜଣେ ମହିଳା ଶାଢୀ ପିନ୍ଧିଥିବା ଏବଂ ଜଣେ ପୁରୁଷ ନାମଜୀ ଟୋପି ପିନ୍ଧିଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ଭିଡିଓଟି ୟୁଟ୍ୟୁବ (YouTube ) ରେ ଲେଖାଅଛି, ସେ ଏକ ପରିବାରରେ ବିବାହିତ, ଯିଏ ତାଙ୍କୁ ପିଲା ପରି ଭଲ ପାଆନ୍ତି। କେବଳ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଏକ ରୀତିନୀତି କରନ୍ତି ଯାହା ସେମାନେ ସାଧାରଣତ। କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଧର୍ମ, ପରମ୍ପରା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ସୁନ୍ଦର ମିଳନ।”

ବିଜ୍ଞାପନ ଉପରେ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଟାଟା (Tata) ବ୍ରାଣ୍ଡର ବିଜ୍ଞାପନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିବାକୁ ଲାଗିଲା। ତନିଷ୍କ ପ୍ରଥମେ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ବିଜ୍ଞାପନରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ଲାଇକ ଏବଂ ଡିସ ଲାଇକ ବନ୍ଦ କରି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଭିଡିଓଟିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲେ।

ତନିସ୍କଙ୍କ ମୁଖପାତ୍ର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଗଭୀର ଦୁଃଖିତ ଏବଂ ଆମର କର୍ମଚାରୀ, ଭାଗିଦାରୀ ଏବଂ ଷ୍ଟୋର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କୌଶଳକୁ  ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରୁଛୁ। । ”

ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରତ୍ୟାହାରକୁ ନେଇ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ନୂତନ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ଶଶି ଥରୁର, ଲେଖକ ଚେତନ ଭାଗବତ ଏବଂ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସ୍ୱରା ଭାସ୍କର ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ଏହି ବିଜ୍ଞାପନରେ ସ୍ୱର ଦେଇଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟା ଦତ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପରେ ଅଳଙ୍କାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଏହାର ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିରାଶାଜନକ।

Also Read | Angul Covid19: ଅନୁଗୋଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଢୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା; ଆଜି ୨୨୪ ଜଣ ଚିହ୍ନଟ

Share this: