Assam: ନଭେମ୍ବରରୁ ଆସାମରେ ସମସ୍ତ ମଦ୍ରାସା ବନ୍ଦ ହେବ

assam_education_minister
Share this:

ଦିସପୁର:ଆସାମ (Assam) ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ମଦ୍ରାସା (Madrasa) ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ଶର୍ମା (Himanta Biswa Sarma) ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଧାର୍ମିକ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, ତେଣୁ ସରକାରୀ ମଦ୍ରାସା ଆଉ ଚାଲିବ ନାହିଁ। ଏହି ଆଦେଶର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଆସନ୍ତା ମାସ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ସଂସ୍କୃତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ଆସାମର ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (BJP) ବିଧାୟକ ତଥା ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ନଭେମ୍ବରରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ମଦ୍ରାସା ବନ୍ଦ ହେବା ସମ୍ପର୍କରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ସମସ୍ତ ସରକାରୀ  ମଦ୍ରାସାକୁ ନିୟମିତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିଣତ କରାଯିବ କିମ୍ବା କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ ଏବଂ ମଦ୍ରାସା ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏଥିପାଇଁ ନଭେମ୍ବରରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯିବ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୋ ମତରେ, ସରକାରୀ ଟଙ୍କାରେ କୁରାନର ଶିକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ’ ଯଦି ଆମକୁ ଏହା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ତେବେ ଆମେ ଉଭୟ ବାଇବଲ ଏବଂ ଭଗବତ୍ ଗୀତା ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଉଚିତ୍ ତେଣୁ ଆମେ ଏକତା ଆଣିବା। ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଚାହୁଁ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରଥାକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଉ।

Also Read | Hyderabad: ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ବାଦଲଫଟା ବର୍ଷା,୧୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

Share this: