Aadhar: ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଆଧାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ: ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଜେନେରାଲ

aadhaar update

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଜେନେରାଲ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଆଧାର (Aadhar) ସଂଖ୍ୟା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। ଏହି ତଥ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ (Andhra Pradesh) ର ବାସିନ୍ଦା ଏମ.ଭି.ଏସ୍ ଅନିଲ କୁମାର ରାଜଗିରି ରାଇଟ୍ ଟୁ ଇନଫରମେସନ୍ (RTI) ଅଧୀନରେ ଖୋଜୁଥିବା ତଥ୍ୟର ଉତ୍ତରରେ ଆସିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଆଧାର ଆବଶ୍ୟକ କି ନୁହେଁ ସେ ସରକାରଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଉତ୍ତର, ୩ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ ର ସର୍କୁଲାର ଅନୁସାରେ ଦିଆଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ତଥ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ଦେଶରେ ଜନ୍ମ ଓ ମୃତ୍ୟୁ, ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ଅଫ୍ ବାର୍ଥ ଆଣ୍ଡ ଡେଥ (RBD) ଆକ୍ଟ, ୧୯୬୯ ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ କରାଯାଇଥାଏ।  ଆରବିଡି ଆକ୍ଟରେ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ ଯାହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର ପଞ୍ଜୀକରଣ  ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ପରିଚୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରେ। ଆଧାରର ଏହି ପ୍ରକାର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, ତେଣୁ ବିଭାଗ ଧାରା ୫୭ (ଆଧାର ଯାଞ୍ଚ) ଏଠାରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନୁହେଁ।  ତେଣୁ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଆଧାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ।

ସର୍କୁଲାରରେ କୁହାଯାଇଛି, ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ଡାଟାବେସରେ ଗଚ୍ଛିତ ରହିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏହା କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ମୁଦ୍ରିତ ହେବ ନାହିଁ। ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ଆଧାର ନମ୍ବରର ପ୍ରଥମ ଚାରି ଅଙ୍କ ଛପା ହୋଇପାରିବ।

Also Read | Covid19 India:ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୬୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ, ୭୩୦ ମୃତ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *