Rajasthan Priest Case: ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଗେହଲଟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଇସ୍ତଫା ମାଗନ୍ତୁ:ବିଜେପି

priest

ଭରତପୁର: ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (BJP) ରାଜସ୍ଥାନ(Rajasthan) ରେ ଅପରାଧ ଘଟଣାରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ (Ashok Gehlot) ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି। ମିଳିତ ଭାବେ ବିଜେପି କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର (Prakash Javadekar) କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ (Rahul Gandhi) ରାଜନୈତିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ (Political Tourism) କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଅବଗତ ହେବା ଉଚିତ୍। ସେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାରଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ କୁହନ୍ତୁ। ସେମାନେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାଜସ୍ଥାନର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ (Basundhara Raje ) ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ କରଲି (Karauli) ଜିଲ୍ଲାର ସାପୋଟ୍ରାଠାରେ ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ଜାଳିଦେବା ମାମଲାର ନିନ୍ଦା ଯେତେ କଲେ,ଦୁଃଖପ୍ରକାଶ ଯେତେ କଲେ ମଧ୍ୟ କମ ହେବ। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଅପରାଧର ଗ୍ରାଫରେ ବେଗ ବଢିଛି । ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଏଠାରେ କୌଣସି ମହିଳା, ଶିଶୁ, ବୃଦ୍ଧ, ଦଳିତ, ବ୍ୟବସାୟୀ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହଁନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଗଭୀର ନିଦ୍ରାକୁ ଛାଡି ଅପରାଧୀଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦେଇ ପରିବାରକୁ ତୁରନ୍ତ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ଉଚିତ୍।

ରାଜସ୍ଥାନ ବିଜେପି ସଭାପତି ସତୀଶ ପୁନିଆ (Satish Punia) ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଯୋଧପୁରର କରଲି ଘଟଣାରେ ଗେହଲଟ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି କଡ଼ା ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ଅପରାଧ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ଜାଳିଦେବା ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଇନର ଭୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟବାସୀ ଭୟଭୀତ, ସର୍ବଶେଷରେ, ଗେହଲୋଟ୍ ଜୀ, ତୁମେ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପରାଧୀଙ୍କ ମେସିଆ ହୋଇ ରହିବ?

ଘଟଣା କଣ:

ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ଘଟଣା ସାପୋଟ୍ରାର ବୁକନା ଗ୍ରାମରୁ ଆସିଛି। ବୁଧବାର ସେଠାରେ ଜଣେ ମନ୍ଦିର ପୁରୋହିତଙ୍କୁ  ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ଏହି ଲୋକମାନେ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଚାଷ ହୋଇଥିବା ଜମିକୁ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ପେଟ୍ରୋଲ ସ୍ପ୍ରେ କରି ପୁରୋହିତଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ।

ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ପୁରୋହିତ ପୋଲିସକୁ କହିଥିଲେ ଯେ କୈଲାଶ ମୀନା ତାଙ୍କ ସାଥୀ ଶଙ୍କର, ନାମୋ, କିଶାନ ଏବଂ ରାମଲଖନ ମନ୍ଦିରକୁ କବ୍ଜାକରି  ମନ୍ଦୀର ପରିସରରେ ଛପର କରିଥିଲେ। ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ବିରୋଧ କଲି, ସେମାନେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲଗାଇ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ।  

ବିବାଦ କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେଲା:

ମନ୍ଦିର ପୁରୋହିତ ସାପୋଟ୍ରା ତହସିଲର ବୁକନା ଗାଁର ପୁରାତନ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରୁଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଚାଷ ଜମିକୁ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଦାନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ରାଜସ୍ୱ ରେକର୍ଡରେ ମନ୍ଦିର ନାମରେ ଅଛି। ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବେ କିଛି ଲୋକ ଏହି ଜମି ଦଖଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପୁରୋହିତ ଏ ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଘଟଣା ଘଟିବାର ୪ -୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଗାଁରେ ଶହେଟି ଘରକୁ ନେଇ ସଭା ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ପଞ୍ଚମାନେ ପୁରୋହିତଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।

Also Read |Covid: କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯୋଗ ଏବଂ ଆୟୁର୍ବେଦିକକୁ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନକୁ ନେଇ IMA ଅସନ୍ତୋଷ

Share this: