Covid: କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯୋଗ ଏବଂ ଆୟୁର୍ବେଦିକକୁ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନକୁ ନେଇ IMA ଅସନ୍ତୋଷ

harsh-vardhan

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା (Covid-୧୯)  ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯୋଗ ଓ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସାକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀମାନେ ଆୟୁର୍ବେଦ ଏବଂ ଯୋଗ (Ayurveda and Yoga) ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା କରିପାରିବେ। ସରକାର ଏହାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ଭାରତୀୟ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ (Indian Medical Association-IMA) ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଆସୋସିଏସନ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ (Dr.HarshVardhan) ଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛି। ଭାରତୀୟ ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ହେଉଛି ଦେଶର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଂଘ। ଆଇଏମଏ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କୁ ପଚାରିଛି, ​​ଯେ କେଉଁ ଆଧାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆୟୁଷ (Ayush) ମାଧ୍ୟମରେ ଚିକିତ୍ସା ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି?

ଆସୋସିଏସନ କହିଛି ଯେ ଯୋଗ ଏବଂ ଆୟୁର୍ବେଦ ମାଧ୍ୟମରେ ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ବିନା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଆଇଏମ୍ଏ କହିଛି ଯେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଆହୁରି ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତାଙ୍କ ସହିତ ଅଛନ୍ତି। ଆଇଏମଏ କହିଛି ଯେ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ କେବଳ ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସାର ମୂଳଦୁଆର ଅଂଶ, ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କିପରି ଗ୍ରହଣ କଲେ?

ଆୟୁର୍ବେଦ କିମ୍ବା ଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା କୌଣସି ଅଧ୍ୟୟନ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର କିଛି ସନ୍ତୋଷଜନକ ପ୍ରମାଣ ଅଛି କି ନାହିଁ ବୋଲି ଆଇଏମଏ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପଚାରିଛି। ଆଇଏମ ସଂଗଠନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପଚାରିଛି ଯେ, ଆୟୁର୍ବେଦ ଏବଂ ଯୋଗ ସହିତ ସରକାରଙ୍କର  କେତେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ନିଜକୁ ଚିକିତ୍ସା କରିଛନ୍ତି?

Also Read | Kadha: କରୋନାକୁ ଦୂରେଇଦେବ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରୋଗ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧିକାରୀ ‘କାଢା’, ତିଆରି ପାଇଁ ଟିପ୍ସ

◆Mahimalive ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେସବୁକରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ। ଆମର Facebook Official Page (@mahimalivenews) ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ Click Here

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *