Cinema Hall SOP: ନୂତନ ନିୟମ ସହିତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ସିନେମା ହଲ୍ ଏବଂ ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ଖୋଲିବ, SOP ଜାରି

cinema sop

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ମହିମା ଲାଇଭ ବ୍ୟୁରୋ): କରୋନା (Covid-19) ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ସାରା ଦେଶରେ ସିନେମା ହଲ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ୬ ମାସ ପରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ସମସ୍ତ ସତର୍କତା ସହିତ ସାରା ଦେଶରେ ସିନେମା ହଲ(Cinema Hall), ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ ଏବଂ ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ (Multiplex) ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।  କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର (Praksah Javadekar) ମଙ୍ଗଳବାର ସୂଚନା ଦେଇ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ସିନେମା ହଲ୍, ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ ଚଳିତ ୧୫  ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଖୋଲିବ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏଥିପାଇଁ SOP ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏଥିରେ କେବଳ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

SOP ସର୍ତ୍ତାବଳୀ:

  • ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୋ ପରେ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟକୁ ପରିମଳ କରାଯିବ ଏବଂ ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ଲୋଭସ୍, ପିପିଏ କିଟ୍ ଏବଂ ବୁଟ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।
  • ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟର ତାପମାତ୍ରାକୁ ୨୩-୩୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ରଖାଯିବ।  ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ଥିବା ଦରକାର।
  • ଥିଏଟରର ପ୍ରସ୍ଥାନ ଏବଂ ପ୍ରବେଶ ସମୟରେ ସାନିଟାଇଜର ସହିତ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ।
  • ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। କେବଳ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।
  • ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ଆସନଗୁଡିକ ସଠିକ୍ ଭାବେ ଚିହ୍ନିତ ହେବ।
  • ସଂକ୍ରମିତ ଜୋନ୍ ରେ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।
  • ଆବଶ୍ୟକ ୬ ଫୁଟ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ନିୟମ ପାଳନ କରାଯିବ।
  • ଛେପ ପକାଇବା ଉପରେ କଠୋର ନିଷେଧ।
  • ଅତ୍ୟଧିକ ଗହଳିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଫିକ୍ସଡ୍ ସୋ ଟାଇମିଂ।
  • ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବା ସମୟରେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ନିଆଯିବ।  

Also Read: School Reopens : ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ଖୋଲିବ ବିଦ୍ୟାଳୟ; ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି

Share this:

1 thought on “Cinema Hall SOP: ନୂତନ ନିୟମ ସହିତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ସିନେମା ହଲ୍ ଏବଂ ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ଖୋଲିବ, SOP ଜାରି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *