School Reopens : ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ଖୋଲିବ ବିଦ୍ୟାଳୟ; ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି

schoolopens

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ(ମହିମା ଲାଇଭ ବ୍ୟୁରୋ): କୋଭିଡ-୧୯ (Covid-19 ) ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ଥିଲା। କରୋନା କାଳରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନଃ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ସୋମବାର, ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଭାବରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ (school) ଖୋଲିବା ପାଇଁ କିଛି ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି। ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ। ରମେଶ ପୋଖ୍ରିଆଲ୍ ନିଶଙ୍କ (Dr.Ramesh Pokhriyal Nishank) ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନିଜସ୍ୱ ମାନକ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ ଯେ ଛାତ୍ରମାନେ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିପାରିବେ।

school reopns

କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସରକାରୀ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ (assessment) ପରୀକ୍ଷା ନିଆଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବା ପରେ ଅତି କମରେ ଦୁଇରୁ ତିନି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଜାରି ରହିବ।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ସହିତ ଜଡିତ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ:

  • ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାର ଦୁଇ-ତିନି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ
  • NCERT ପ୍ରସ୍ତୁତ ବିକଳ୍ପ ଏକାଡେମିକ୍ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିବ।
  • ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ପରିବେଷଣ କରିବା ସମୟରେ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।
  •  ରୋଷେଇ ଘର, କ୍ୟାଣ୍ଟିନ, ୱାଶରୁମ୍, ଲ୍ୟାବ, ଲାଇବ୍ରେରୀ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରର ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ସଫା କରିବାକୁ ପଡିବ।
  • ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଯତ୍ନ ସହାୟତା,ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦଳ, ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ସହାୟତା ଦଳ, କମୋଡିଟି ସପୋର୍ଟ ଟିମ୍, ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଇମ୍ପାକ୍ଟ ଟିମ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଦଳ ଗଠନ କରାଯିବ।
  • କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ନିଜେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରୋସିସର୍ (SOP) କରିପାରିବେ।
  • ଏଥିରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ନୋଟିସ୍ ବୋର୍ଡରେ ରଖିବା ସହିତ ଅଭିଭାବକମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଯିବା ଉଚିତ୍।
  • କ୍ଲାସରେ ବସିଥିବାବେଳେ ଜଣେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରିବା, କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଏବଂ ଇଭେଣ୍ଟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା, ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବା ଏବଂ ଯିବାର ସମୟ ସାରଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଅନୁସରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।
  • ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ କେବଳ ଫେସ୍ କଭର କିମ୍ବା ମାସ୍କ ପ୍ରୟୋଗ କରି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ପିନ୍ଧିବେ, ବିଶେଷକରି କ୍ଲାସ୍ ସମୟରେ କିମ୍ବା ଗ୍ରୁପ୍ ଫଙ୍କସନ୍ ସମୟରେ କିମ୍ବା ଲ୍ୟାବରେ ଖାଇବା କିମ୍ବା ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ।
  • ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମକୁ ଦର୍ଶାଇ ବୋର୍ଡ କିମ୍ବା ସାଇନ୍ ବୋର୍ଡ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପଡିବ।
  • ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକର ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ସମ୍ମତି ଲୋଡିପାରିବେ।
  • ଯେଉଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଘରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।
  • କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର, ଅଭିଭାବକ, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ କୋଭିଡ୧୯ ସହିତ ଲଢିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।
  • ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାଗତ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡିବ।
  • ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ନର୍ସ କିମ୍ବା ସେବକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ରହିବା ଉଚିତ୍।

Also Read: College Reopening: ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ କଲେଜ ଖୋଲିବ,ହେବନାହିଁ ଶୀତ-ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ଛୁଟି; UGC ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି

Share this:

2 thoughts on “School Reopens : ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ଖୋଲିବ ବିଦ୍ୟାଳୟ; ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *