Corona କାଳରେ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫି ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

school reopns

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା (Corona) କାଳରେ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ (Private School) ଗୁଡ଼ିକର  ଫି (Fee) ସମ୍ପର୍କରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ (Supreme Court ) ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ୨୦୨୦-୨୧ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ଫି ଆଦାୟ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ବାର୍ଷିକ ଫି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ। ତେବେ କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ୨୦୨୦-୨୧ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନ ବାର୍ଷିକ ଫିକୁ ୧୫ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବା ଉଚିତ, କାରଣ ଏହି ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବା ସମୟରେ ଯେଉଁ ସୁବିଧା ପାଉଥିଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ପାଇ ନାହାନ୍ତି।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏମ୍ ଖାନୱିଲକର ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଦୀନେଶ ମହେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ଏକ ଡିଭିଜନ୍ ବେଞ୍ଚ ସେମାନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦେୟ ୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ୬ଟି କିସ୍ତିରେ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ। କିନ୍ତୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଫିସ ଦେବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ କିମ୍ବା ଅଫ ଲାଇନ କ୍ଲାସରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କ ମାମଲା ଉପରେ ବିଚାର କରିବେ, ଯେଉଁମାନେ ଫିସ ଦେବାର ସ୍ଥିତିରେ ନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳକୁ ବନ୍ଦ କରିବ ନାହିଁ। ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏମ୍ ଖାନୱିଲକର ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ମହେଶ୍ୱରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ ୨୦୧୫ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ ଯେ ମହାମାରୀ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ଦେୟ ଏବଂ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇପାରିବେ।

Related Post | CBSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଜୁନ ୨୦ରେ, ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନରେ ପକ୍ଷପାତିତା କଲେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସିଲ୍, ନିୟମାବଳୀ ଜାରି

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ରାଜସ୍ଥାନର ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ଆବେଦନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସମୁଦାୟ ଫିସର ୭୦ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ୟୁସନ ଫିସ ଭାବେ ନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଫି ଛାଡ କରାଯିବାକୁ ପିତାମାତା ଚାହୁଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସ୍କୁଲଗୁଡିକ ଏହା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ଏହି ମାମଲା ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ନିଜର ରାୟ ଦେଇଥିବାବେଳେ ସ୍କୁଲଗୁଡିକ କେବଳ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଫି ନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଖୁସି ନଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫି ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ପିତାମାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

Also Read | Matric Examination: ଓଡ଼ିଶା ମାଟ୍ରିକ୍‍ ମୂଲ୍ୟାୟନ ହେବ ସିବିଏସ୍‍ଇ ଢାଞ୍ଚାରେ, ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ଦାଖଲ ହେବ ମାର୍କ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *