5G ପରୀକ୍ଷଣ ହେତୁ ଦେଶରେ କରୋନା ବଢୁଛି କି? WHO ର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ

5g corona

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସ୍ (Corona Virus) ବିଷୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ (Social Media) ରେ ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ ମହାମାରୀ 5G ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ନୁହେଁ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି।  WhatsApp ରେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରୁଛନ୍ତି କି 5G କାରଣରୁ କରୋନା ଦେଶରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି କି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଛି।

‘ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ’ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଆଜିକାଲି ଦେଶରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅନେକ ବାର୍ତ୍ତା ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ 5-ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପରୀକ୍ଷଣକୁ କରୋନା ପାଇଁ ଦାୟୀ କରାଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ 5G ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପରୀକ୍ଷଣରୁ କରୋନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବାର୍ତ୍ତାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ 5G ଟାୱାରର ପରୀକ୍ଷଣରୁ ବାହାରୁଥିବା ବିକିରଣ ବାୟୁକୁ ବିଷାକ୍ତ କରିଥାଏ, ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ।  ଭାଇରାଲ ବାର୍ତ୍ତାରେ ତୁରନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଭାଇରାଲ ପୋଷ୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିକିରଣ ହେତୁ ଘରେ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ କରେଣ୍ଟ ଆସୁଛି ଏବଂ ଗଳା ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଟିକେ ଅଧିକ ଶୁଖିଯାଉଛି। ଏହି ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଏହି 5G ଟାୱାରଗୁଡିକର ପରୀକ୍ଷା ନିଷେଧ କରାଯାଏ, ତେବେ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ରହିବ।  ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡିକ ଅଂଶୀଦାର କରିଥିବା କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଏହିପରି ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ରିପୋର୍ଟ କରୋନା ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ପ୍ରସାରିତ ଏହି ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛି। WHO ରିପୋର୍ଟରେ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ଦାବିକୁ ଫେକ (Fake) ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ 5G ମୋବାଇଲ୍ ନେଟୱାର୍କ କରୋନା ବିସ୍ତାର କରେ ନାହିଁ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମୋବାଇଲ୍ ନେଟୱାର୍କ ଏବଂ ରେଡିଓ ତରଙ୍ଗ ସହିତ କରୋନା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, 5G ମୋବାଇଲ୍ ନେଟୱାର୍କ ନଥିବା ଦେଶରେ କରୋନା ମଧ୍ୟ ମାମଲା ଘଟୁଛି।

Also Read | Odisha Lockdown: ଓଡିଶାରେ ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ, କଣ ରହିବ ଖୋଲା, କଣ ରହିବ ବନ୍ଦ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *