VIP Farmer:ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ‘ଭିଆଇପି କୃଷକ’ ଏକ ସୋଫା ସହିତ ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ବସୁଛନ୍ତି:କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ

irani

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ (Smriti Irani) ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ (Rahul Gndhi)ଙ୍କୁ ‘ଭିଆଇପି କୃଷକ’ (VIP Farmer) ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଫଟୋରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପଞ୍ଜାବ (Punjab) ର କଂଗ୍ରେସ (Congress) ରାଲିରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଉପରେ ଏକ ପ୍ୟାଡ୍ ସିଟ୍ ଉପରେ ବସି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ କୃଷି ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ  ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ତାଙ୍କ ଉପରେ କଟାକ୍ଷ କରିଥିଲେ। ଏହି ତିନୋଟି କୃଷି ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ‘କ୍ଷେତି ବଞ୍ଚାଓ ଯାତ୍ରା’ ନାମକ ଅନେକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସମାବେଶ ଆୟୋଜନ କରୁଛନ୍ତି।

୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆମେଥୀରୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିବା ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସୋଫା ସହିତ ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ମଧ୍ୟ ବସିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପରି ଭିଆଇପି କୃଷକମାନେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଦାପି ସମର୍ଥନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଯାହା କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥିମାନଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ଗୁଜରାଟ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କେନ୍ଦ୍ର ବୟନ ଓ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ବିବାଦୀୟ ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବେ।

kheti bachao

ବିଜେପି ନେତା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାର ସ୍ୱପ୍ନ କେବେ ପୂରଣ ହେବ ନାହିଁ। ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସଦୀୟ ପରମ୍ପରାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ତାଙ୍କ ସ୍ୱଭାବରେ ନୁହେଁ, କାରଣ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ୟୁପିଏ ସରକାରରେ ଏକ ନିୟମ ଚିରି ଛିଣ୍ଡାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଇରାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ତାଙ୍କଠାରୁ ସଂସଦର ସମ୍ମାନ ଆଶା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ନିୟମ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦକୁ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ଅଧିକାର ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛି କାରଣ ଏହାର ରାଜନୀତି ହେଉଛି କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା। ଇରାନ ଦାବି କରିଛି ଯେ କଂଗ୍ରେସ କାହିଁକି ସେହି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଛି, ତାହା ଜନସାଧାରଣ ବୁଝିବାରେ ଅସମର୍ଥ, ତେଣୁ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଉଚିତ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଦେୟ ପାଇବେ।

Also Read: Farmer Bills: କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଆସିଲେ ତିନି କୃଷି ବିଲ୍ କୁ ଡ଼ଷ୍ଟବିନ୍ ରେ ଫିଙ୍ଗିଦେବ: ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

Share this:

1 thought on “VIP Farmer:ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ‘ଭିଆଇପି କୃଷକ’ ଏକ ସୋଫା ସହିତ ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ବସୁଛନ୍ତି:କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *