PM Kisan Beneficiary New Status: ଏହି ଦିନ ମିଳିବ ପିଏମ କିସାନ ୧୩ତମ କିସ୍ତି

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: PM Kisan Beneficiary Status New ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଣି ଆସିଛି ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ବର୍ଷର ଉପହାର ରୂପେ ୧୩ତମ ପିଏମ କିସାନ କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ବଡ ଖବର ହେଉଛି ଯେଉଁ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୧୧ତମ ଏବଂ ୧୨ତମ କିସ୍ତି eKYC ଅସୁବିଧାହେତୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ଆସି ପାରିନଥିଲା। ଏଥର ସେହି କୃଷକଙ୍କ ଖାତାକୁ ଏକାଥରକେ ତିନୋଟି କିସ୍ତିର ଟଙ୍କା ଆସିବ।

PM Kisan Beneficiary status check: eKYC କରିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଟଙ୍କା

ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟଙ୍କା ପାଇନଥିବା କୃଷକମାନେ KYC କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ, ଯଦି ସେମାନଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକରଣ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଠିକ୍ ହୋଇଥିବ, ତେବେ ଗୋଟିଏ ଥରରେ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏହିପରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସରକାରୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ।

amazon-smart-watch-sales

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ୧୨ ତମ ପିଏମ କିସାନ କିସ୍ତି ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ୧୭ତାରିଖରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଖାତାକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ଯୋଜନା ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନା। ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତି ତିନି ମାସରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୨ ହଜାର ଲେଖାଏଁ ଟଙ୍କା ପଠାଯାଇଥାଏ।  ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୧୨ଟି କିସ୍ତିର ଟଙ୍କା ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି। ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୧୨କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ନିଧିଙ୍କ ଦ୍ୱାଦଶ କିସ୍ତି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୃଷକ ଏହି କିସ୍ତିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର eKYC ଅପଡ଼େଟ କରିନଥିଲେ।

PM Kisan Beneficiary List: ଏହି ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା  

ଦେଶରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୃଷକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏକାଦଶ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ କିସ୍ତିର ଲାଭ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ekyc କରିନାହାଁନ୍ତି। ଯଦି ଏହି ଚାଷୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ekyc ସମାପ୍ତ କରିଥିବେ, ତେବେ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି ତିନି କିସ୍ତିର ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିବେ। ବଡ଼କଥା ହେଉଛି, ଯଦି କେହି କୃଷକ ekyc ର କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଥର ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ୧୩ ତମ ତମ କିସ୍ତିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ।

PM Kisan Installments : ଜାନୁଆରୀରେ ଆସିବ ୧୩ ତମ କିସ୍ତି

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ସରକାର ପିଏମକିସାନ  ୧୩ତମ କିସ୍ତି  ଚାଷୀଙ୍କଖାତାରେ ସିଧାସଳଖ ଟଙ୍କା ଜମା କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପୂର୍ବଥର ପରି ଏଥର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜେ ଏହି ପାଣ୍ଠିର ଅର୍ଥକୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ଭାବରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବେ।

Related Post | PM Kisan Yojana Check: ଏଥିପାଇଁ ଆସି ନାହିଁ ପିଏମ କିସାନ ଦ୍ଵାଦଶ କିସ୍ତି, ଏହି ଉପାୟରେ ଆସିବ ଟଙ୍କା

You Might Like It

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.