Puri: ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିକୁ ମିଳିଲା ‘ବ୍ଲୁ ଫ୍ଲାଗ୍’ ଟ୍ୟାଗ୍ ପ୍ରମାଣପତ୍ର

Puri_beach

ପୁରୀ: ପୁରୀର ଗୋଲଡେନ୍ ବିଚ୍ କୁ ଡେନମାର୍କର ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଫର ପରିବେଶ ଶିକ୍ଷା (Foundation for Environment Education) ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନଜନକ ‘ବ୍ଲୁ ଫ୍ଲାଗ୍’ (Blue Flag) ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବ୍ଲୁ ଫ୍ଲାଗ୍ ବେଳାଭୂମି ସବୁଠୁ ପରିଷ୍କାର ବେଳାଭୂମି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଦେଶର ଆଠଟି ବେଳାଭୂମି ମଧ୍ୟରୁ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମି ହେଉଛି ଡେନମାର୍କର ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଫର ପରିବେଶ ଶିକ୍ଷା (FEE) ଦ୍ୱାରା ଲୋଭନୀୟ ବ୍ଲୁ ଫ୍ଲାଗ୍ ଟ୍ୟାଗ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନଯୋଗ୍ୟ, ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନ୍ତର୍ଗତ କେନ୍ଦ୍ର ଗତ ମାସରେ ଆଠଟି ବେଳାଭୂମିର ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା। ଶିଆରାଜପୁର (Gujarat), ଘୋଗଲା (Daman Diu), କାସର୍କୋଡ୍ (Karnataka), ପାଦୁବିଡ୍ରି (Karnataka), କପାପଡ (Kerela), ଗୋଲଡେନ୍ ବିଚ୍ (Odisha), ଋଷିକୋଣ୍ଡା (Andhrapradesh) ଏବଂ ରାଧନଗର (Andaman)।

ବେଳାଭୂମି ଓ ଏହାର ଜଳରାଶିକୁ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା, ବେଳାଭୂମିରେ ଥିବା ସୁବିଧା ସୁଯୋଗଗୁଡିକର ନିରନ୍ତର ବିକାଶ, ବେଳାଭୂମି ପରିବେଶ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦରାଜିର ସୁରକ୍ଷା ହେଉଛି ବିମ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୂଳଲକ୍ଷ୍ୟ। ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ଵରେ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କୁ ସଫାସୁତୁରା, ନିରାପତ୍ତା ନେଇ ସଚେତନ କରାଇବା ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ବେଳାଭୂମି ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଆଇନକାନୁନ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇବା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବେଳାଭୂମି ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ସହ ପ୍ରକୃତିର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ଵାରୋପ କରିଥାଏ।

ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଟ୍ଵିଟ କରି ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ପୁରୀର ଗୋଲଡେନ୍ ବିଚ୍ FEE ଡେନମାର୍କ ଦ୍ୱାରା ଲୋଭନୀୟ ବ୍ଲୁ ଫ୍ଲାଗ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏବଂ କଠୋର ପରିବେଶ ନିୟମକୁ ଅନୁକରଣ କରି ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରର ସ୍ଥାୟୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସୁବିଧା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଛି।  

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଟ୍ଵିଟ କରି କହିଛନ୍ତି, ଆନନ୍ଦିତ ଏବଂ ଗର୍ବିତ ଯେ ପୁରୀର ଗୋଲଡେନ୍ ବେଳାଭୂମି ସମେତ ସମସ୍ତ ୮ ବେଳାଭୂମି ଲୋଭନୀୟ ବ୍ଲୁ ଫ୍ଲାଗ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଲାଭ କରିଛି। ବିଶିଷ୍ଟ ଇକୋ-ଟ୍ୟାଗ୍ ଏହି ନିର୍ମଳ ବେଳାଭୂମିର ଗୌରବକୁ ଆହୁରି ବଢାଇବା ଓ ଓଡିଶା ଏବଂ ଦେଶରେ ସ୍ଥାୟୀ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ।

Share this: