Corona Virus:ଆସୁଥିବା ଶୀତଋତୁରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭାରତରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ : ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ

harsh_vardhan

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରବିବାର ସମ୍ୱାଦ (Sunday Samvaad) ର  ପଞ୍ଚମ ଏପିସୋଡରେ “ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଇଣ୍ଟରାକ୍ଟର” (social media interactor) ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ (Dr. Harsh Vardhan) ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଏପରି କିଛି ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ବାହାରିଛି ଯାହା ଶୀତଦିନେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Covid-19) ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ଏହି ଭୟ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ରବିବାର ଦିନ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଆଶଙ୍କାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ରବିବାର ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଇଣ୍ଟରାକେସନ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ‘ରବିବାର ସମ୍ବାଦ ‘ ରେ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି ଯେ SARS Cov 2 ଏକ ଶ୍ଵାସ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭୂତାଣୁ ଏବଂ ଶୀତଦିନେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ବଢେ। ଶୀତଳ ପାଗ ଏବଂ କମ୍ ଆର୍ଦ୍ରତା ଅବସ୍ଥାରେ ଶ୍ଵାସ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭୂତାଣୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହୁଅନ୍ତି। ଆଉ ଏକ ସତ୍ୟ ଅଛି ଯାହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଶୀତଦିନେ, ଆବାସିକ ବାସଗୃହ ଭିଡ଼ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ହୁଏତ କରୋନା ମାମଲା ବଢେଇପାରେ ତେଣୁ ଭାରତର, ଶୀତ ଋତୁରେ କରୋନା (novel coronavirus) ମାମଲା ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରିବା ଭୁଲ୍ ହେବ ନାହିଁ।

ମନ୍ତ୍ରୀ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଗୁଡିକର ଉଦାହରଣ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି, ବ୍ରିଟେନ (Britain), ଯେଉଁଠାରେ ଥଣ୍ଡା ପାଗ କରୋନା ଭୂତାଣୁ  ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ସେ ଏହାକୁ ମୋର ଚେତାବନୀ କିମ୍ବା ପରାମର୍ଶ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ପାର୍ବଣ ସମୟରେ ଟିକେବି ଅବହେଳା କରିଦେବା, ତେବେ କରୋନା ପୁନର୍ବାର ଭୟଙ୍କର ହୋଇଯିବ।  ତେଣୁ ମୁଁ କହିବି ଯେ ପାର୍ବଣ ସମୟରେ, ଦୁଇ ଗଜ ଦୂରତା ଏବଂ ମାସ୍କ  ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିଶେଷ କରି ବାହାରକୁ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଘରେ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ପର୍ବ ପାଳନ କରନ୍ତୁ।

◆Mahimalive ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେସବୁକରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ। ଆମର Facebook Official Page (@mahimalivenews) ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ Click Here

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଅସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତି ଅସାଧାରଣ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଙ୍କିବା ଆବଶ୍ୟକ। କୌଣସି ଧର୍ମ କିମ୍ବା ଭଗବାନ କୁହନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଉତ୍ସବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ, ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଣ୍ଡାଲ, ମନ୍ଦିର ଏବଂ ମସଜିଦ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡିବ। କରୋନା ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ (PM Modi) ଙ୍କ ‘ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ’ (Jan Andolan) କୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେବାକୁ ପଡିବ।

Also Read | Jan Andolan:କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ‘ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ’ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ

Share this: