Nobel Peace Prize 2020: ଏଥର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ‘World Food Programme’କୁ ମିଳିଛି

peace-nobel

ନରୱେ ନୋବେଲ କମିଟି ‘ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’ (World Food Programme-WFP) କୁ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର-୨୦୨୦ (Nobel Peace Prize-2020) ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏକତା ଏବଂ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ସହଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। କ୍ଷୁଧା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ, ବିବାଦ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଅବଦାନ ତଥା ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ବିବାଦର ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ କ୍ଷୁଧାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ।

ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେଉଛି କ୍ଷୁଧାକୁ ଦୂର କରିବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବ ବୃହତ ମାନବିକ ସଂଗଠନ। ୨୦୧୯ ରେ, WFP ୮୮ ଟି ଦେଶରେ ପାଖାପାଖି ଶହେ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ​​

ନରୱେ ନୋବେଲ କମିଟି ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କେବଳ କ୍ଷୁଧାକୁ ରୋକି ନଥାଏ, ବରଂ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଆଶା ବଢେଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା, ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଏସିଆରେ ଅଗ୍ରଗାମୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ମାନବିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଶାନ୍ତି ପ୍ରୟାସ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିବାରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛି।

Also Read |Nobel Prize 2020: ସାହିତ୍ୟରେ ଲୁଇସ୍‌ ଗ୍ଲୁକ୍‌ଙ୍କୁ ନୋବେଲ୍‌ ପୁରସ୍କାର

Nobel Prize 2020: ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଇମାନୁଏଲ୍ ଚାର୍ପେଣ୍ଟିଅର୍ ଏବଂ ଜେନିଫର୍ ଏ ଡୁଡନାଙ୍କୁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *