Loud Speaker: ମସଜିଦରେ ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ଉପରେ ଲାଗିଲା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

masjid

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରୟାଗରାଜ (Prayagraj) ରେ ମସଜିଦ (Mosque) ରୁ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ଦ୍ଵାରା  ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଜାନ (ପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ଆହ୍ୱାନ) (Azaan) ଉପରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଆଇଜି ପ୍ରୟାଗରାଜ କେ.ପି ସିଂ ରେଞ୍ଜର ଚାରିଟି ଜିଲ୍ଲାର ଡିଏମ (District Magistrate) ଏବଂ ଏସଏସପି (Senior Superintendent of Police) ଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଆଇନ ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟ (High Court) ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ (Supreme Court) ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ରାତି ୧୦ଟାରୁ ସକାଳ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ। ଆଇଜିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଘାଜିପୁରର ସାଂସଦ ଆଫଜାଲ ଅନସାରୀଙ୍କ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ଆବେଦନ ଉପରେ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ ଲାଉଡସ୍ପିକର ଦ୍ୱାରା ଆଜାନ ଇସଲାମର ଧାର୍ମିକ ଅଂଶ ନୁହେଁ।

ଅଜାନ ଇସଲାମର ଧାର୍ମିକ ଅଂଶ ବୋଲି କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ରାୟରେ କହିଛନ୍ତି। ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ବିନା ଲୋକମାନଙ୍କର ଶୋଇବାର ଅଧିକାର ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଜୀବନର ମୌଳିକ ଅଧିକାରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସେମାନଙ୍କର ମୌଳିକ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଅନ୍ୟର ଅନ୍ୟର ମୌଳିକ ଅଧିକାରକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାର କାହାର ଅଧିକାର ନାହିଁ।

ଆଇଜିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଦୂଷଣ ଆଇନରେ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ସକାଳ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ବାଜିବା ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ରେ ଆହ୍ଲାବାଦ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ୟୁନିଭରସିଟି ର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ସଂଗୀତା ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ (Allahabad University vice-chancellor Sangita Srivastava) ଡିଏମଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। କ୍ଲିଭ ରୋଡରେ ଥିବା ମସଜିଦରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ଅଜାନ ତାଙ୍କ ନିଦ୍ରାରେ ବ୍ୟାଘାତ ସମ୍ପର୍କରେ ଡିଏମ ପ୍ରୟାଗରାଜଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ଚିଠିର ଏକ ନକଲ କମିଶନର ଆଇଜି ଏବଂ ଡିଜିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଛି। ମସଜିଦର ବ୍ୟବସ୍ଥା କମିଟି ଏହି ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ସଂଖ୍ୟା ଚାରିରୁ ଦୁଇକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଲାଉଡ ସ୍ପିକରର ପରିମାଣ (Volume) ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। କୁଳପତିଙ୍କ ବାସଭବନରୁ ଲାଉଡ ସ୍ପିକରର ଦିଗ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି।

Also Read | Bank Cyber Fraud: ସାଇବର ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ଉଚିତ୍: ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ

Share this:

You may have missed