Lock down Updates: ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ରାତ୍ରିରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ

lockdown5

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Covid-19) ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି ଅବସ୍ଥା ପୁଣି ଥରେ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି। ୧୦୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସାରା ଦେଶରେ ୩୫ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। କରୋନାର ଦ୍ରୁତ ଗତି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ, ଗୁଜୁରାଟ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଅନେକ ସହରକୁ ଲକଡାଉନ (Lock Down) ଭଳି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ।  

ଗୁଜୁରାଟରେ ବଢୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅହମ୍ମଦାବାଦର ସମସ୍ତ ପାର୍କ ଆଜିଠାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ପଞ୍ଜାବରେ ରାତି ୯ଟାରୁ ସକାଳ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ ହେବ। ଲୁଧିଆନା, ଜଲନ୍ଦର, ପଟିଆଲା, ମୋହାଲି, ଅମୃତସର, ଗୁରୁଦାସପୁର, ହୋଶିଆରପୁର, କାପୁରଥାଲା ଏବଂ ରୋପର ଜିଲ୍ଲାରେ ରାତି କର୍ଫ୍ୟୁ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ନୋଏଡା ଏବଂ ଗାଜିଆବାଦରେ ଧାରା ୧୪୪ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ (Madhya Pradesh) ର ବାରୱାନି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କୋଭିଡ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲ୍ଲାରେ ଧାରା ୧୪୪ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ୭ଦିନ ଗୃହ ସଂଘରୋଧରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ସେହିପରି ସିକ୍କିମ (Sikkim) ସରକାର କୋଭିଡଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ରାତି ୧୦.୩୦ରୁ ସକାଳ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଯାନବାହାନର ଚଳାଚଳ ହେବ ନାହିଁ। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ବାର୍, ନାଇଟ୍ କ୍ଲବ୍, ପବ୍, ଜିମ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଦିନ ରାତି ୧୦ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ।

Also Read | Loud Speaker: ମସଜିଦରେ ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ଉପରେ ଲାଗିଲା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

Share this: