ପୁଣି ହୋଇପାରେ shutdown-lockdown!କଟକଣା ଟିକେ କୋହଳ ନହେଉଣୁ ଲୋକେ ବାହାରେ ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି: କେନ୍ଦ୍ରସରକାର

coronavirus-india-firs
Share this:

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତାମିଲନାଡୁ, ଓଡିଶା, ଆନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ତ୍ରିପୁରା, ମେଘାଳୟ ଓ ସିକିମ ଚିନ୍ତାର କାରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଦେଶରେ ଖୋଲିଛି ଆଂଶିକ କରୋନା (Covid-19) କଟକଣା। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର (Second Wave) ର ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହ୍ରାସ ପରେ ଲୋକମାନେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମନାଲି, ଶିମଲା ପରି ହୀଲ ଷ୍ଟେସନରୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଚିତ୍ର ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଭଳି ଆବଶ୍ୟକ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ନିୟମକୁ ଠିକ୍ ଭାବରେ ପାଳନ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ପୁଣି ଥରେ ଲାଗୁ କରିହେବ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (Ministry of Health and Family Welfare) ର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲଭ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଅଗ୍ରଗତି ଦୂର କରିପାରିବେ। ଲୋକଙ୍କ ଏମିତି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କରୋନା ମୁକାବିଲାକୁ ବିଗାଡି ଦେଉଛି।

ଶ୍ରୀ ଅଗ୍ରଓ୍ଵାଲ କହିଛନ୍ତି, ଯେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇନାହିଁ। ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରୂପରେ ଉପସ୍ଥିତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ କରୋନା ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଦେଶରେ ସକ୍ରିୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବେ ୫ ଲକ୍ଷରୁ କମ ରହିଛି। ତଥାପି ଏବେ ବି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତାମିଲନାଡୁ, ଓଡିଶା, ଆନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ତ୍ରିପୁରା, ମେଘାଳୟ ଓ ସିକିମ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭହାର ସହ ନୂତନ କେସ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ରୋଗର ନୂଆ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଗତି ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହରେ, ଦିନକୁ ହାରାହାରି ନୂତନ କରୋନାରେ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ କେବଳ ୯୧ଟି ଜିଲ୍ଲା ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ନୂଆ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଉଛି।

Also Read | Odisha:ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରୁ ୨୪୮୭ଜଣ Covid ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, କଟକରୁ ସର୍ବାଧିକ

[amazon_auto_links id=”10233″]

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *