Corona Virus:ବର୍ତ୍ତମାନ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ

Etawah_Safari_Park
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋଭିଡ-୧୯ (Covid-19) ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର (Second Wave) ଦେଶରେ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ସୃଷ୍ଟି କରିଚାଲିଛି। କରୋନାର ବିପଦ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଭୂତାଣୁ (COVID-19) ପଶୁ ମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଯାହାକି ଅଧିକ ଚିନ୍ତାଜନକ। ଏମିତି ଏକ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକାର ଘଟଣା  ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ଆସିଛି। ଯେଉଁଠି ଏଟାୱା ସଫାରି ପାର୍କ (Etawah Safari Park) ରେ ଦୁଇଟି ସିଂହୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସଫାରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ସିଂହୀ, ଗୌରି ଯାହାର ବୟସ ୩ ବର୍ଷ ୮ ମାସ ଏବଂ ଜେନିଫର, ଯିଏ ୯ବର୍ଷର ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ୍ ପଜିଟିଭ ଆସିଛି। ଉଭୟଙ୍କୁ ଅଲଗା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି।

ସୂଚନାଅନୁସାରେ ଏଟାୱା ସଫାରି ପାର୍କରେ ଥିବା ୧୪ଟି ଏସିଆ ସିଂହର ୧୬ଟି ନମୁନାକୁ କରୋନା ପାଇଁ RT-PCR ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (IVRI) କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦୁଇଟି  ସିଂହର କରୋନା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବାବେଳେ ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ୍ ଆସିଥିଲା। ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୨ସିଂହ ନକାରାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା ରହିଛି ବୋଲି IVRI ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରୁ ସିଂହର ନମୁନା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନକାରାତ୍ମକ ହୋଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଫାରି ପାର୍କ ପରିଚାଳନା ବ୍ୟତୀତ ସିଂହଙ୍କ ନମୁନା ରିପୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଉଛି। ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଶୃଙ୍ଖଳା ପାର୍କରେ କାମ କରୁଥିବା କୌଣସି ମାନବ ବାହକ ବୋଧହୁଏ ତଦାରଖକାରୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

Also Read | Covid19:ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବର ଯିବାବେଳେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ପୋଲିସ କଲା ମାମଲା ରୁଜୁ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *