Kerala woman: ରକେଟ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା କେରଳ ମହିଳାଙ୍କ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ଵ ନେବ ଇସ୍ରାଏଲ

Share this:

ତେଲ ଅଭିଭ: ଇସ୍ରାଏଲ (Israel) ରେ ରକେଟ ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା କେରଳର ମହିଳା ସୌମ୍ୟା ସନ୍ତୋଷ (Soumya Santhosh) ଙ୍କ ପରିବାରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ଵ ଇସ୍ରାଏଲ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଇସ୍ରାଏଲ କହିଛି ଯେ ଏହି ବିବାଦ ସମୟରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲରେ କିପରି ଇସ୍ରାଏଲୀୟମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି ସେଥିରେ କୌଣସି ପାର୍ଥକ୍ୟ ନାହିଁ। ପାଲେଷ୍ଟାଇନ (Palestine)ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ସମୟରେ ହାମାସ (Hamas) ଦ୍ୱାରା ରକେଟ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ ହେବା ପରେ ୩୧ ବର୍ଷୀୟା ସୌମ୍ୟାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସୋମ୍ୟା ମୂଳତଃ କେରଳର ଇଡୁକି ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସିଥିଲେ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI କୁ ସୂଚନା ଦେଇ ଭାରତରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଡେପୁଟି ହାଇ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୌମ୍ୟାଙ୍କ ପରିବାରକୁ କେବଳ ଇସ୍ରାଏଲ୍ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବ ନାହିଁ ବରଂ ଇସ୍ରାଏଲର ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ବହନ କରିବ। ଇସ୍ରାଏଲର ଡେପୁଟି ହାଇ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପରିବାର ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଛୁ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଲା ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଉଥିଲେ ଏବଂ ମୁଁ କଳ୍ପନା କରିପାରିବି ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କେତେ ଭୟଙ୍କର ହେବ। ସେ ଯାହା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ କେବଳ ମୋର ସମବେଦନା ଜଣାଇବି।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଗତକାଲି ପରିବାର ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଇସ୍ରାଏଲ ତରଫରୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଥିଲେ। ଆମେ ପରିବାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛୁ। ମୃତଦେହକୁ ଦେଶକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛି।

ଭାରତର ଡେପୁଟି ହାଇ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବାରର ଯତ୍ନ ଇସ୍ରାଏଲ ତରଫରୁ ନିଆଯିବ ଏବଂ ଯାହା ଘଟିଛି ସେଥିପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ତେବେ ମା ଓ ପତ୍ନୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ କେହି କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

ସୌମ୍ୟା ଗତ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ଇସ୍ରାଏଲରେ ରହୁଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ  ସୋମ୍ୟା ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ କେରଳରେ ଏକ ଭିଡିଓ କଲରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ କୋଠାର ଛାତ ଉପରେ ଏକ ରକେଟ୍ ଖସିପଡିଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଇସ୍ରାଏଲରେ, ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ସଂଗଠନ ‘ହାମାସ’ ଏବଂ  ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୁତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଇସ୍ରାଏଲରେ ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ପ୍ରାୟ ୯୦ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ  ୮୩ଜଣ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ଏବଂ ୭ଜଣ ଇସ୍ରାଏଲୀୟ ଅଛନ୍ତି। ବାୟୁସେନା ଏବଂ ରକେଟର ଅତ୍ୟଧିକ ଘୋର ଲଢେଇରେ ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଯାହା ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଦେଖିଛି।

Also Read | Covid: ଅନୁଗୁଳ ସମେତ ସମ୍ବଲପୁର, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ୫୫୦ଟି କୋଭିଡ୍‍ ଶଯ୍ୟା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ MCL କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

[amazon_auto_links id=”10233″]
Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.