2 + 2 Dialogue: UNSC ରେ ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ପମ୍ପିଓଙ୍କ ପ୍ରତିଶୃତି; BECA ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ

2+2-ministerial-dialogue

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ସହ ଜଡିତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୌଳିକ ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗ ଚୁକ୍ତି (Basic Exchange and Cooperation Agreement – BECA) ଆମେରିକା (US) ଏବଂ ଭାରତ (India) ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସାମରିକ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଏବଂ ଭୌଗୋଳିକ ମାନଚିତ୍ର ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିବ।

ଆଜି ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ୨+୨(2 + 2 Dialogue) ଆଲୋଚନା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଉଭୟ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଅନେକ ବିଷୟ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

କେବଳ ଚୀନ (China) ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ବରଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଧମକ ବିରୋଧରେ ଆମର ସହଯୋଗକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି। ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ବହୁ-ପାର୍ଟନର, ପାର୍ଟନର ଭାବରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି। ଏହା ଚତୁର୍ଥାଂଶ ମାଧ୍ୟମରେ ହେଉ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଶାନ୍ତି ବୁଝାମଣାକୁ ସଫଳ କରାଇବ କିମ୍ବା ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଭାରତର ଆଗାମୀ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବୁ, ଆମେ UNSC ର ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତାକୁ ସମର୍ଥନ ଜାରି ରଖିଛୁ ବୋଲି ପୋମ୍ପିଓ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି।

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର (Foreign Minister S. Jaishankar) ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ (Defence Minister Rajnath Singh) ସେମାନଙ୍କ ଆମେରିକୀୟ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ମାଇକ ପମ୍ପିଓ (United States Secretary of State Mike Pompeo) ଏବଂ ମାର୍କ ଏସପର (Secretary of Defence Mark Esper) ସହ ତୃତୀୟ ୨+୨ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ଆଲୋଚନା ଏ ସମୟରେ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଲାଇନ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ। ଏଥିସହିତ ଆମେରିକା ପ୍ରଶାସନ ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ସାମରିକ କାରବାରକୁ ନେଇ ଆମେରିକାର ଚୀନ ସହ ବିବାଦ ହୋଇଛି। ଏହି ବୈଠକ ଉଭୟ ଦେଶ ପାଇଁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ।

BECA ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁଇ ଦେଶ ପରସ୍ପର ସହିତ ଭୌଗୋଳିକ ସୂଚନା ଏବଂ ବୁଦ୍ଧି ବାଣ୍ଟିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ, ଯାହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ। ଏହା ଅଧୀନରେ ଉଭୟ ଦେଶ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ସାମରିକ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଭୟ ଦେଶ ଉପଗ୍ରହ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଇନପୁଟ ଯୋଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ। BECA ହେଉଛି ଭାରତର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଗ୍ରଦୂତ, ଯାହା ଆମେରିକାରୁ MQ-9B ପରି ମାନବ ବିହୀନ ବିମାନ ଯାନ (UAV) ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହି ଚୁକ୍ତି ଭାରତକୁ ଆମେରିକାର ବିସ୍ତୃତ ଉପଗ୍ରହ ନେଟୱାର୍କରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଅଧିକ ସଠିକତା ସହିତ ଶତ୍ରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ।

ଏହି ୨+୨ ଆଲୋଚନା ପରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Modi)ଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି।

Also Read | SOFIA NASA: ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ମିଳିଲା ଜଳ; ଜୀବନ ସମ୍ଭାବନା ପାଇବା ସହଜ ହେବ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *