Corona In India: ଭାରତରେ ଦିନକୁ ଦିନ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସହ କରୋନା ବଢୁଛି, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୪୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂଆ ମାମଲା

india-covid
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା (Covid-19) ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରତିଦିନ ଦ୍ରୁତ ବୃଦ୍ଧି ଭୟଭୀତ କରୁଛି। ରବିବାର ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୪୩ ହଜାର ୮୪୬ଟି କରୋନା ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଏହି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବ ବୃହତ ଦିନିକ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା। ଏହା ସହ ଦେଶରେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ୩ ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୮୭ ରହିଛି।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୧୯୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୫୯ ହଜାର ୭୫୫କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦେଶର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ୯୬.୧୨% ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି, ସେହିପରି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୨୨ ହଜାର ୯୫୬ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ ମୋଟ ୧ କୋଟି ୧୧ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ୨୮୮ ଲୋକ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି।

ଭାରତରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୨ କୋଟି ଡୋଜ କରୋନା ଟିକା ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SII) ଏବଂ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ (Bharat Biotech) କୁ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।  ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ପୁଣି ଥରେ ବ୍ୟାପିଛି। ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ଦେଖାଯାଉଥିବା ଭାଇରସର ଏକ ନୂଆ ତରଙ୍ଗ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଅନୁସାରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଦିନକୁ ହାରାହାରି ୧୫ ହଜାର ୪୯୪ ମାମଲା ଯୋଡିଥିବା ବେଳେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଦେଶରେ ହାରାହାରି ୩୨ ହଜାର ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରି କରୋନା ଭାରତରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କେରଳର ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ନେତାମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଡୋଜକୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉ।

ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ଉଭୟ ଟିକା ୪ କୋଟି ୪୬ ଲକ୍ଷ  ୩ ହଜାର ୮୪୧ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି। ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଟୀକାକରଣ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଏଥିରେ ୬୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏବଂ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଯାହାର ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ଅଛି।

Also Read | Odisha Assembly Updates: ରାଜ୍ୟରେ ଆଇନ୍‍ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ:ବିରୋଧୀ ଦଳ

Share this: