Loan Moratorium : ଯଦି ସମସ୍ତ EMI କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଲକଡାଉନରେ ଜମା କରିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ମିଳିବ

rupees

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁଧ ଉପରେ ସୁଧ ଛାଡ କରିବାପାଇଁ  ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଋଣ (loan) ମୋର୍ଚ୍ଚା (Moratorium) ର ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ଜଣେ ଋଣଗ୍ରହୀତା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଇଏମଆଇ (EMI) ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହିପରି ଋଣଗ୍ରହୀତାଙ୍କୁ ଏକ୍ସ ଗ୍ରାଟିଆ (Ex Gratia) କିମ୍ବା କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ଦିଆଯିବ। କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗୀ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ନେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ସରକାର ୨କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଉପରେ ରିହାତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -୧୯ (Covid-19) ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (RBI) ଦେଇଥିବା ବିଳମ୍ବ ସହିତ ଜଡିତ ସୁଧ (Interest) ଛାଡ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (Ministry of Finance) ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

ସରକାର ୨କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଉପରେ ୬ ମାସ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ସମୟରେ, ସୁଧ ଉପରେ ସୁଧ ଏବଂ ସରଳ ସୁଧ (Simple Interest) ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟ ସହିତ ସମାନ ପରିମାଣ ଦେବେ। ଋଣ ପରିଶୋଧ ପାଇଁ ଆରବିଆଇ ଦେଇଥିବା ଅଧୀନରେ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଉପରେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ସୁଧ ଛାଡ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଗାଇଡଲାଇନ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି।

ଆର୍ଥିକ ସେବା ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଋଣ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ। ଏହି ଲାଭ ୧ ମାର୍ଚ୍ଚ, ୨୦୨୦ ୨୦୨୦ରୁ ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ, ୨୦୨୦ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟେ। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ,ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ଋଣ ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ, ସେମାନେ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଗୃହ ଋଣ, ଶିକ୍ଷା ଋଣ, କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଦେୟ, ଅଟୋ ଋଣ, ଏମଏସଏମଇ (ମାଇକ୍ରୋ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ), ସ୍ଥାୟୀ ଉପଭୋକ୍ତା ଋଣରେ ଏହି ସୁବିଧା ମିଳିବ।

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *