e-Rupi ସେବା ଲଞ୍ଚ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ, ବାଟମାରଣା ମୁକ୍ତ ହେବ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ସେବା

e-rupi-digital-payment
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Narendra Modi) ସୋମବାର ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ (Digital Payment) ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ e-Rupi ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଡିଜିଟାଲ ଶାସନକୁ ଦେଶ ଏକ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଉଛି। e-RUPI ଭାଉଚର ଡିଜିଟାଲ କାରବାର, ଦେଶରେ DBT କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ସରକାର ନୁହଁନ୍ତି, ଯଦି କୌଣସି ସାଧାରଣ ସଂଗଠନ କିମ୍ବା ସଂଗଠନ କାହାକୁ ସେମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା, ଅଧ୍ୟୟନରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ନଗଦ ବଦଳରେ  e-RUPI ଦେଇପାରିବେ। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଯେ ତାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଟଙ୍କା ସେହି ସମାନ କାମ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ସେହି ରାଶି ଦିଆଯାଇଛି।  

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସବୁବେଳେ ଡିଜିଟାଲ ଉପକ୍ରମଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥାନ୍ତି । ସରକାରୀ ସୁବିଧା ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଲକ୍ଷିତ ଭାବେ ଓ ବାଟମାରଣା ନହୋଇ ପହଞ୍ଚୁଛି ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହି ନିଆରା ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ଓ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କିଛି ଟଟ ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି। ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଭାଉଚର ଅବଧାରଣା ସୁଶାସନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଆଗେଇ ନେବ।

e-RUPI କଣ

e-RUPI ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟର ଏକ ନଗଦବିହୀନ ଓ ସମ୍ପର୍କମୁକ୍ତ ମାଧ୍ୟମ। ଏହା ଏକ କ୍ୟୁଆର କୋଡ କିମ୍ବା ଏମଏମଏସ ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ ଆଧାରିତ ଇ-ଭାଉଚର, ଯାହା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ । ଏହି ଅବାଧ ଏକକାଳୀନ ଦେୟପଇଠ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଭାଉଚରକୁ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ନକରି ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ଆପ୍ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ରିଡିମ କରିପାରିବେ। ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଣ୍ଟସ କର୍ପୋରେସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ନିଜ ୟୁପିଆଇ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ବିତ୍ତୀୟ ସେବା ବିଭାଗ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଓ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏହା ବିକଶିତ ହୋଇଛି।

କୌଣସି ଫିଜିକାଲ ଇଣ୍ଟରଫେସ ବିନା ଡିଜିଟାଲ ଶୈଳୀରେ ହିତାଧିକାରୀ ଓ ସେବାପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ସହ ସେବାର ପ୍ରାୟୋଜକଙ୍କ ସହ ଯୋଡିଥାଏ। ନେଣଦେଣ ସରିବା ପରେ ଏହା ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ଦେୟ ପଇଠ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ। ପ୍ରି-ପେଡ ହୋଇଥିବାରୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବିନା ସେବାପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଦେୟ ପଇଠ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ।

ବାଟମାରଣା ମୁକ୍ତ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ସେବା ପ୍ରଦାନ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଦିଗରେ ଏହା ଏକ ବୈପ୍ଳବିକ ଉପକ୍ରମ ହେବ ବୋଲି ଆଶା ରହିଛି। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ମା ଓ ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଔଷଧ ଓ ପୋଷଣ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ, ଟିବି ନିର୍ମୂଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା ଭଳି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଔଷଧ ଓ ନିଦାନ, ସାର ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ ଯୋଜନା ଭଳି ସେବା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇପାରିବ। ଏପିରିକି ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ନିଜ କର୍ମଚାରୀ କଲ୍ୟାଣ ଓ କର୍ପୋରେଟ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏହି ଡିଜିଟାଲ ଭାଉଚର ଉପଯୋଗ କରିପାରିବେ।

Also Read | Odisha Corona List: କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ୧୦୩୨  ଜଣ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *