World Tourism Day: ପ୍ରଧାନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସହରଗୁଡିକ ପାଇଁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଇନ୍ଧନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ:କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

Dpradhan

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ (World Tourism Day) ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ (Minister of Petroleum and Natural Gas & Steel) ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ (Dharmendra Pradhan) ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟଟନ (Tourism) ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ସିଂ ପଟେଲ (Prahlad Singh Patel) ଙ୍କ ସହ “ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ବିକାଶ” ( Tourism and rural development) ଥିମ୍ ଉପରେ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମିଟ୍ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି।

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ‘ଦେଖୋ ଅପନା ଦେଶ’ (Dekho Apna Desh) ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଭାରତର ସମୃଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତି, ଇତିହାସ ଏବଂ ପ୍ରାଚୀନ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଚମତ୍କାର ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯାହା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅପାର ପରିସର ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

ବିଶ୍ୱକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଗ୍ରାମରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟର ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବା ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

Also Read: Nandankanan: ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ

ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପରେ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ତଥା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଯୁବପିଢି ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଏକ ଐତିହାସିକ କାହାଣୀ ବା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୨  ମସିହାରେ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ତମ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ବୀରତ୍ୱ ସହିତ ଜଡିତ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳର ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ସହିତ ନିରନ୍ତରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସହରଗୁଡିକରେ ୧୦୦ % ସ୍ୱଚ୍ଛ ଇନ୍ଧନ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆମର ସ୍ମାରକୀଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା ତଥା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପରିଷ୍କାର ପରିବେଶ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

Also Read:

Mann Ki Baat: କୃଷକ ସଶକ୍ତ ହେଲେ ଦେଶ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ‘ମନ କି ବାତ’ରେ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Share this: