Cyclone Tauktae: ଉଗ୍ର ରୂପରେ ମାଡି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ତଉକତେ’

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ରୂପରେ ମାଡିଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ତଉକତେ’ (Cyclone Tauktae)। ଏ ନେଇ ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (India Meteorological Department-IMD) ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି ଯେ ମେ ୧୭ ସୁଦ୍ଧା ଆରବ ସାଗର (Arabian Sea ) ରେ ଥିବା ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ଼ରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ। ମେ ୧୮ ସୁଦ୍ଧା, ଭୟଙ୍କର ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ‘ତଉକତେ’ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳ (Gujarat Cost) ଅତିକ୍ରମ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଗଭୀର ଚାପ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ରୂପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା ଏହାକୁ ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ଼ରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ନେଇ  ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ଗୋଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କଙ୍କଣ ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ‘ତଉକତେ’ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ବାତ୍ୟା ବିଭାଗ ଏକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରବ ସାଗରରେ ଯେଉଁ ପ୍ରକାର ଚାପ ଦେଖାଯାଉଛି ତାହା ମେ ୧୬ରୁ ମେ ୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ୧୫୦ ରୁ ୧୬୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବ। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ହୋଇ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୭୫ କିଲୋମିଟର ହୋଇପାରେ।

ଲକ୍ଷ୍ମୀଦ୍ୱୀପ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଏବଂ ଆରବ ସାଗରରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘଟୁଥିବା ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ରବିବାର ଦିନ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟରେ ପରିଣତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ଦେଶର ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆସନ୍ତା ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଜୁରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କେରଳ ଉପକୂଳରେ ଏହା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଥାନେକୁ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି।  

ରବିବାର ଏବଂ ସୋମବାର ଦିନ ରତ୍ନାଗିରିରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ସୋମବାର ମୁମ୍ବାଇ, ଥାନେ ଏବଂ ରାଇଗଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। ଆରବ ସାଗରରେ ଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଫେରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମେ ୧୪ ରୁ ୧୯ ମଧ୍ୟରେ ସମୁଦ୍ରକୁ ନ ଯିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି।

Also Read | Kalia Yojana: କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଖାତାକୁ ଗଲା ଟଙ୍କା, ୪୨ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ହେବେ ଉପକୃତ

[amazon_auto_links id=”9932″]
Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.