Corona Updates:ଦେଶରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୫୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ, ଟିକା ରପ୍ତାନି ବନ୍ଦ କଲେ ସରକାର

corona virus india

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ କରୋନା (Covid-19) ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଜାରି ରଖିଛି। କରୋନା ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୫୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। କରୋନା ଭୟଭୟତା କୁ ଦେଖି ବିଦେଶକୁ କରୋନା ଟିକା ରପ୍ତାନି ନକରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାର  ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ପ୍ରାୟ  ୫ମାସ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂତନ କରୋନା ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ଦେଶରେ ୫୩ ହଜାର ୩୬୪ ନୂତନ କରୋନା ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୩ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରେ, ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୫୪ ହଜାର ୩୫୦ ଥିଲା। ଚିନ୍ତାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଜିନୋମ କ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଭୂତାଣୁଙ୍କର ନୂତନ ଏବଂ ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ପ୍ରକାରର ଚିହ୍ନଟ।

ଡବଲ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଏକ ବଡ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଦେଶରେ ଏହି ସମୟରେ କରୋନାର ଡବଲ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ବିପଦ ଅଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ୧୮ଟି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାର ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ପ୍ରକାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ତିନୋଟି ଫର୍ମ ବ୍ରିଟେନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲର ଅଧିକ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୁଧବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଦେଶର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଡବଲ୍ ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ମିଳିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୦୬ଟି ମାମଲା ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୯ଟି ମାମଲା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ନାଗପୁରରେ ସର୍ବାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଦେଶର୧୦ଟି ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ୯ଟି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲା ହେଉଛି କର୍ଣ୍ଣାଟକ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୫ ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର ୮୮୧ ମାମଲା ଥିବାବେଳେ ୨୨ ଲକ୍ଷ ୬୨ହଜାର ୫୯୩ ଲୋକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ୫୩ ହଜାର ୬୮୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୨ଲକ୍ଷ ୪୭ହଜାର ୨୯୯ ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ କର୍ଫ୍ୟୁ ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ନିୟମ ଭଙ୍ଗ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ପୋଲିସ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରୁଛି। ଏହା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ କରୋନା ଟୀକାକରଣର ନିୟମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକାରଣ କରାଯିବ।

Also Read | Corona Vaccination India:ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ପରେ, ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଟିକା ପାଇବେ: ଜାଭଡେକର୍

Share this: