Corona Vaccination India:ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ପରେ, ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଟିକା ପାଇବେ: ଜାଭଡେକର୍

prakash javdekar

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ଏକ ମାସରୁ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ (Corona Virus) ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଏକ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ (Corona Vaccination Mission) ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ପରଠାରୁ ସମସ୍ତ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯିବ। ପୂର୍ବରୁ  ଗୁରୁତର ରୋଗ ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଆଉ ଦେଖାଯିବ ନହିଁ। ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଗୁରୁତର ରୋଗଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ହିଁ ଟୀକା ଦିଆଯାଉଥିଲା।

ଦେଶରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ କରୋନା ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ। ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର (Prakash Javadekar) ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ କରୋନା ଟିକା ତିଆରି ହେବା ପରଠାରୁ ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ଠାରୁ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଟିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାତ୍ରା ବିଷୟରେ ଅନେକ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପୁଣେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ନିଗମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ କରୋନା ଟିକା ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ନେବା ପରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ  ବ୍ୟତୀତ କୋଭିଡ-୧୯ ଉପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ଡକ୍ଟର ସୁଭାଷ ସାଲୁଙ୍କେ ମଧ୍ୟ ଟୀକାକରଣ ପରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟି-ବଡି ଗଠନ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ କରୋନା ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ପରେ ୪ରୁ ୬  ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାତ୍ରା ୪ ରୁ ୮ ସପ୍ତାହରେ ନେବା ଠିକ ହେବ।

ସେହିପରି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୪୦ ହଜାର ୭୧୫ ଟି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ୧୯୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୧  କୋଟି ୧୬ ଲକ୍ଷ ୮୬ ହଜାର ୭୯୬ ଟି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧ କୋଟି ୧୧ ଲକ୍ଷ ୮୧ ହଜାର ୨୫୩ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ପୁଣି ଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ସକ୍ରିୟ କରୋନା ମାମଲା ୩ ଲକ୍ଷ ୪୫ ହଜାର ୩୭୭  କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

Share this: