New Covid19 Strain: ନାଗପୁରରେ ନୂତନ କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମାମଲା, ଇଂଲଣ୍ଡ ଫେରନ୍ତା ଯୁବକ ୮ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥିବା ସନ୍ଦେହ!

newcovid

ନାଗପୁର: ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନାଙ୍କ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ (New Covid19 Strain) ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅନେକ ସକ୍ରିୟ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉଛି। ଖବର ଅନୁସାରେ  ଏହି ସମୟରେ, ନାଗପୁରରେ ଏକ ନୂତନ କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ସୂଚନାଅନୁସାରେ, ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏକି ଇଂଲଣ୍ଡରେ ୧ ମାସ ରହିଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍ ଅଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ବୁଧବାର ରୋଗୀଙ୍କୁ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ନମୁନା ପୁଣେକୁ ପଠାଯାଇଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ରୋଗୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୮ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛନ୍ତି।

ନାଗପୁରର ଜଣେ ୨୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଯୁବକ ପୁଣେ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରନ୍ତି।  ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ନଭେମ୍ବର ୨୯ରେ ନାଗପୁର ଆସିଥିଲେ। ନାଗପୁରକୁ ଆସିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ୧୭ ଦିନ ପାଇଁ  କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୭ ଦିନ ପରେ, ସେ କୋଭିଡ଼ ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କଲେ ଯାହା ପରେ ସେ ଘରେ ଏକ ଘରୋଇ ଲ୍ୟାବରେ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ରିପୋର୍ଟଟି ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା।  ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଅନ୍ୟ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ ୱାର୍ଡରେ ପୃଥକ ଭାବରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରୋଗୀଙ୍କ ପରିବାରରେ ୪-୫ଲୋକ ଅଛନ୍ତି। ଯୁବକଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ସକରାତ୍ମକ ହେବା ପରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସକାରାତ୍ମକ ଭାବେ ଆସିଛନ୍ତି। ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ହେବାର ଭୟ ବଢି ଚାଲିଛି। ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

Also Read | Covid-19 Odisha: ଆଜି ରାଜ୍ୟରୁ ୨୬୩ ନୂଆ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଅନୁଗୋଳରୁ ସର୍ବାଧିକ

Share this:

You may have missed