Corporate Donations: BJP ସର୍ବାଧିକ ଚାନ୍ଦା ୬୯୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛି, କିଏ ଅଧିକ ଦାନ ଦେଇଛି?

bjp_donations

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସୋସିଏସନ ଫର ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ରିଫର୍ମସ୍ (Association for Democratic Reforms) ର ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୮-୧୯ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (BJP) ୬୯୮ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସର୍ବାଧିକ କର୍ପୋରେଟ୍ ଚାନ୍ଦା ପାଇଛି, ତା’ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ୧୨୨.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛି। ୫ଟି ଜାତୀୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ୧୫୭୩ ଜଣ କର୍ପୋରେଟ୍ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଦାତାଙ୍କ ଠାରୁ  ସର୍ବାଧିକ ୬୯୮ କୋଟି ଦାନ ଆକାରରେ ପାଇଛି।

କର୍ପୋରେଟ୍ ଦାନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ହେଉଛି କଂଗ୍ରେସ (Congress) ଦଳ ଯାହାକି ୧୨୨ ଦାତାଙ୍କ ଠାରୁ ୧୨୨.୫୦ କୋଟି ଏବଂ ଏହା ୧୭ ଟି କର୍ପୋରେଟ୍ / ବ୍ୟବସାୟ ଠାରୁ ୧୧.୩୪୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛି। ବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯ ମଧ୍ୟରେ, ବିଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଯଥାକ୍ରମେ କର୍ପୋରେଟ୍ ୯୪ % ଏବଂ ୮୨ % ଦାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସିପିଆଇ କର୍ପୋରେଟ୍ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା କୌଣସି ଦାନ ଘୋଷଣା କରିନାହିଁ।

କିଏ ଅଧିକ ଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି?

ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ (Tata Group) ସମର୍ଥିତ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ନିର୍ବାଚନ ଟ୍ରଷ୍ଟ ହେଉଛି ବିଜେପି, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର (TMC) ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଦାତା। ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏକ ବର୍ଷରେ ତିନିଟି ଦଳକୁ ସମୁଦାୟ ୧୫୫.୧୫ କୋଟି ଦାନ କରିଛି।  ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଇଲେକ୍ଟୋରାଲ ଟ୍ରଷ୍ଟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦାନରୁ ବିଜେପି ୩୬୫.୫୩୫ କୋଟି, କଂଗ୍ରେସ ୫୫.୬୨୯କୋଟି ଏବଂ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ୪୨.୯୮୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପାଞ୍ଚ କର୍ପୋରେଟ୍ ଦାତା:

ଦେଶର ପାଞ୍ଚଟି ବୃହତ୍ତମ କର୍ପୋରେଟ୍ ଦାତା ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ହେଉଛି ପ୍ରଗତିଶୀଳ ନିର୍ବାଚନୀ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଯାହାକି ୨୦୧୮-୧୯ ବର୍ଷରେ ମୋଟ ୪୫୫.୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛି। ଏହା ପରେ ପ୍ରଡେଣ୍ଟ ଇଲେକ୍ଟୋରାଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ, ଯାହା ୧୦.୨୫ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି।  ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ଏବି ଜେନେରାଲ ଇଲେକ୍ଟୋରାଲ ଟ୍ରଷ୍ଟର , ଯାହା ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଥିବାବେଳେ ବିଜି ଶିର୍କେ କନଷ୍ଟ୍ରକସନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛି। ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ମର୍ଡେନ୍ ରୋଡ୍ ମେକର୍ସ ଅଛନ୍ତି, ୧୫.୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି।

Also Read |India: ମୋଦୀ ସରକାର ଚୀନ୍‌କୁ ପୁଣି ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଲେ

Share this:

You may have missed